Feridun Zaimoğlu'nun 'On İki Gram Mutluluk' (Zwölf Gramm Glück) ve Murathan Mungan'ın ?Erkeklerin Öyküleri? adlı eserlerinde erkek imgesi
Male image on the works of Feridun Zaimoğlu named 'Twelve Gramme Luck' and Murathan Mungan's ?Work Named Men's Stories?
  1. Tez No: 204784
  2. Yazar: ARZU TEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİKMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Feridun Zaimoğlu'nun ?On iki gram Mutluluk? adlı eseri iki bölüm halindeyazılmıştır. Birinci bölümünde Almanya'ya sonradan yerleşen ve bu dünyanın yaşam tarzınıbenimseyen erkeklerin hikâyelerine değinilir. İkinci bölümde ise erkeklerin Avrupa'danAnadolu'ya göç ederek karşılaştıkları sorunlar ile mücadele şekilleri anlatılmıştır. ?Bu taraf?adlı birinci bölüm batıyı, ?öbür dünya? adlı ikinci bölüm ise doğuyu, eski geleneksel ve dinikuralların insanlar üzerindeki etkili gücünü temsil eder. Fakat buna rağmen öykülerde batı,doğunun etkisi altında gösterilir.Murathan Mungan'ın ?Erkeklerin Öyküleri? adlı eseri yabancı yazarların kalemindenoluşmuş öykülerin bir derlemesidir. Erkek bakış acısı ile ele alınan eser erkekleri yaşadıklarıve gördükleri olaylar karşısında hissettikleri duyguları ve bunları dış dünyaya nasılyansıttıkları konu edilir. Eserde bulunan on yedi öykü kadın-erkek ilişkilerinde yaşananolumlu ve olumsuz olaylar erkek bakış acısı ile okurlara yansıtılır.Bu çalışmada iki eserde de kadın-erkek ilişkisi, din, gelenek ve görenekler, kadının -erkek üzerindeki baskısı ve erkeğin-kadın üzerindeki baskısı konuları işlenmiş ve bunlarınfarklılık ve benzerlikleri karşılaştırılmıştır.Bu çalışmanın amacı, bu farklılık ve benzerlikleri ortaya çıkarmak ve yapılacak olanbaşka çalışmalara yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Feridun Zaimoğlu?s work named ?Twelve gramme luck? was written in two parts. Inthe first part the stories of men are explained who established themselves later to Germanyand identified themselves with this world?s lifestyle. In the second part the movement of menfrom Europe to Anatolia and their problems they have experienced as well as their fightagainst them is expressed. The Cahpter called ?This Side? explains Europe and ?That side?explains the East which represents the effective power of old traditional and religiousregulations on human. But in spite of this it is shown that Europe was influenced by the East.Murathan Mungan?s work named ?Men?s stories? is an assemble of stories who wascreated by foreign writers pens. The work which was examined by male?s view makes male?sfeelings happened against the actions they have lived and seen and how they were reflected tothe outside world a subject of a discussion. It is reflected to the readers in the seventeenstories included in this work the positive and negative acts existed in the relationshipsbetween men and women.In both of these works the following subjects such as man-woman relation, religion,traditions and precedents, the pressure of woman on man, the pressure of man on woman areidentified in comparison with their differences and similiars.The targets of this work are to bring this differences and similiars into light and assistanother works which will be done.