Soğuk Savaş sonrası Bosna-Hersek bağımsızlık süreci ve Aliya İzzetbegoviç
The independence process of Bosnia Herzegovina after Cold War and Aliya İzetbegovic
- Tez No: 385494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL TUBA TAŞPINAR DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yugoslavya Federal Sistemi'nin bozulmaya yüz tutmuş yapısı içerisinde ayrılık sinyalleri veren devletler arasında yer alan Bosna-Hersek'in bağımsızlık ilanı ve bu ilan karşısındaki Sırp tutumu, 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da en kapsamlı ve bir o kadar da yıkıcı bölgesel bir savaşın çıkmasına neden olmuştur. Savaş, iki kutuplu dünyadan galip çıkan ABD ve Soğuk Savaş sürecinde ekonomik ve kısmen de olsa siyasi birliktelik hedeflerine ulaşan AB ülkelerinin kimlik oluşturma çabaları arasında bölgesel bir hegemonya mücadelesine dönüşmüş, yenilenen Rusya ve Asya blokunun dahil olmasıyla bölgesel olmaktan çıkıp küresel bir mücadele haline dönüşmüştür. Bosna-Hersek halkının hayatta kalma ve varlık mücadelesinin bu küresel hedeflerle karşılaşması, bağımsızlık mücadelesini karmaşık bir hâle sokmuştur. Böyle bir ortamda entelektüel, bilge kişiliğiyle savaşın strateji ve yöntemleri üzerinde ciddi etkiler yaratan Aliya İzzetbegoviç'in incelenmesi ve savaş sürecindeki rolü, tezimizin temel amacıdır.
Özet (Çeviri)
As a part of Federal Yugoslavia, which is demonstrating signals of separation in recent years, Bosnia-Herzegovina's declaration of independence and the response of Serbian against this, caused the most comprehensive and devastating war after World War II. The war against Bosnia-Herzegovina transformed to a hegemony struggle between USA, the superior of bipolar international system and the European Union trying to construct an economical and political alliance, even partially, through European countries and got a global war by including Russia and Asian countries. Facing global struggle Bosnia's people's survival and struggle of existence, got the independence effort more complicated. In such an environment, the main purpose of our thesis is to examine the role of Alija Izetbegovic who formed serious impact on the strategies and methods of war through his intelectual character during war process.