Ömer Nasuhi Bilmen'in nübüvvet anlayışı
Omer Nasuhi Bilmen's idea of prophet
  1. Tez No: 385515
  2. Yazar: BÜNYAMİN GÖLCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezimizde, yakın tarih âlimlerimizden ve hayatını eser yazmağa ayıran nâdir kişilerden biri olarak ve aynı zamanda başta İslam Hukûku olmak üzere Tefsir, Kelam, İslam Tarihi gibi birçok alanda eserler vermiş olan Ömer Nasuhi Bilmen'in nübüvvet hususundaki görüşleri ele alınmıştır. İslam Akâidi'nin üç temel esasından biri olan nübüvvet meselesinden, mütekaddimun ve müteahhirûn âlimleri uzak kalamadıkları gibi Bilmen de bu konudan müstağni kalamamıştır. İleride de görüleceği gibi Bilmen, kendi düşünce sisteminde Maturidi görüşe sıkı sıkıya bağlı olmasının yanında yer yer Eş'ari görüşlere de sahip olmuştur. Eserlerinde kendine has uslubuyla geleneği, günümüze taşımasının yanında, meseleleri, zaman zaman akılcı bir yaklaşım içerisinde ele almış ve çağının bilimsel verilerinden de yaralanarak İslam karşıtı yeni olumşumlara reddiyelerde bulunmuştur. Bu çalışmamızda İslam düşüncesinde nübüvvet meselesi ele alınarak Ömer Nasuhi Bilmen'nin konuya yaklaşımı kaynaklar ışığında temellendirilmeğe çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we mention OMER NASUHI BILMEN who is recent religion scholar. He wrote a lot of plot such as Islamic law, Islamic history, interpretation on the Koran, Islamic language, in his whole life. We mention his consider about prophet.Prophet, which is the third essential of Islamic rules, is mentioned among the Islamic scholar. OMER NASUHI BILMEN is also mention prophet plot. He is generally support this plot agree with Maturidi. He is also support Es?ari. He has got special style in his books. In his books, he converged his centuries traditional knowledge and arranged our centuries know. With this skill he struggle opposite non-Islamic knowledge. In this study, mentions prophet in Islam. OMER NASUHI BILMEN?s idea about prophet is explained with sources.