Örgütsel ortamda duygusal zekânın liderlik tarzları üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
A banking industry survey with respect to the influence of emotional intelligence on leadership styles in organization environment
- Tez No: 385620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yıllarda birçok alanda olduğu gibi işletmelerin, iş yapılarının ve yönetim anlayışlarının da bir değişim içinde olduğu gözlemlenmektedir. Sürekli ve hızlı gerçekleşen bu değişimlere uyum sağlanabilmesi başarılarının sürdürülebilir olması ve rekabet avantajı yakalaması yönünden oldukça önemli hale gelmiştir. Bu sebeple işletme içinde liderlik vasfı ile görev yapan kişilerin değişen şartlarda işletmeyi ileri taşıyabilmesi için yükümlü oldukları görevlerin tanımı ve şekli de değişmiştir. Artık klasik yönetim anlayışından uzak, çok yönlü bakış açısına sahip, sektörde fark yaratabilecek proaktif tutum sergileyebilecek liderlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda liderlere amaçlara ulaşma yönünde katkı sağlayacak olan duygusal zeka yetilerine sahip olmaları onları bir adım daha öne taşıyacaktır. Bu çalışmanın amacı, duygusal zekanın liderlik tarzlarını ne derece etkilediği ve aralarındaki ilişkinin hangi oranda olduğunu tespit edip, incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde liderliğin ve duygusal zekanın tanımları, tarihsel gelişimleri ve tarzları literatür taraması yapılarak incelenmiştir. Bankacılık sektöründe görev alan müdür yardımcısı, şube müdürü ve üzeri pozisyonlarda çalışan 392 kişiye toplamda 111 soruluk bir anket uygulanmıştır. Araştırmadaki sosyo-demografik değişkenlere göre katılımcı dağılımları ve betimsel istatistik tabloları, ölçeklerin madde ve güvenilirlik analizleri, faktör analizi, regresyon ve korelasyon analizleri, t testi ve Anova analizi yöntemleri ile IBM SPSS 20'de yapılmıştır. Sonuç olarak, duygusal zekânın liderlik tarzları üzerinde anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda özbilinç faktörünün her iki liderlik tarzı üzerinde en fazla etkiye sahip olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan liderlerin benlik bilincine sahip olmaları (özbilinç), liderlik özelliklerinin ortaya çıkmasında belirleyici bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, as in many areas of business, the business structure and management approach is also observed to be changing. Being able to adapt these changes continuously and rapidly occurring is quite important in order to sustain the success and seize the competitive advantage. For this reason, the definition of the duties as well as its form they, in the capacity of a leadership, are obliged to perform in order to carry the business forward in ever-changing conditions, have also been changed. Thus, leaders who are able to display a proactive attitude and become a multi-perspective person, far from classic management approach, thereby creating a difference in the sector, are needed. In this regard, having an emotional intelligence that will contribute to their objectives will enable leaders to take one step ahead. The purpose of this study is the determine how much the emotional intelligence and dimensions affect leadership styles and to examine at what rate the relationship they have is. For this purpose, the leadership and emotional intelligence as outlined above definitions, historical development, and styles were examined by literature. Vice Manager involved in the banking sector, working in the branch manager position and over 392 people were surveyed, answering a total of 111 questions. The distribution of the participants and descriptive statistical tables according to socio-demographic variables in conducted analyses as well as item and reliability analyzes of the scales, including factor analysis, regression and correlation analysis were examined through t-test and ANOVA analysis methods were applied in IBM SPSS 20. As a result, it was found that there is a significant relationship of EQ on leadership styles. The results obtained on each of the two leadership styles in line with self-consciousness factor has been shown to have the greatest impact. They are the leaders who participated in the survey with self-consciousness (self-consciousness), the emergence of leadership was found to have a decisive effect.