İnsan kaynakları yönetiminde örgütsel değişim açısından sosyal medyanın etkileri
The effects of soci̇al medi̇a i̇n terms of organi̇zati̇onal change in human resources management
- Tez No: 385621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. HALUK KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu yüksek lisans tezinde anket çalışmasına dayalı olarak seçilen sağlık, eğitim, finans ve hizmet sektörlerindeki örneklem grupları esas alınmak suretiyle sosyal medyanın insan kaynakları yöneticilerini, çalışanları ve örgüte ne ölçüde etki ettiğinin araştırılması hedef alınmıştır. Literatür araştırmasında insan kaynakları yönetimi ve örgütsel değişim ile ilgili çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Fakat sosyal medyanın yönetici, çalışan ve örgüte etkilerini araştıran kısıtlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Anket'te sosyo-demografik sorular ile bireyin yaş, cinsiyet v.s. belirlenirken sosyal ağ kullanma sıklığı, hangi amaçla ve hangi sosyal ağlara üye olduklarını ölçen sorular ile bireye ve örgüte sosyal medyanın etkisini ölçen 5'li likert tipinde 40 sorulu araştırma ölçeği ile içinde seçenekli sorularında bulunduğu 11 adet soru toplam da 51 soru 266 yönetici ve çalışana uygulanmıştır. Mail yoluyla ve yüz yüze görüşme sonunda toplanan veriler SPSS 20 programında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; yapılan bu çalışmayla sosyal medyanın insan kaynakları yöneticilerine ve çalışanlarına olumlu etkileri bulunmuştur. Dolayısıyla sosyal medya etkileşim ve paylaşımı canlı tutan bir mekanizmadır. Böylece performansı yüksek, verimli insan kaynağının örgüte sağlayacağı değişim de olumlu olacaktır.
Özet (Çeviri)
This selected based on surveys in the thesis health, education, finance and service sectors in the sample group of social media with the prevailing human resource managers, employees, and it is aimed to investigate whether affect the extent of the organization. In the research literature, human resources management, and there are lots of studies about organizational change. However, social media managers, employees, and is available in a limited number of studies investigating the impact of the organization. This study data were collected by questionnaire. Age of the individual questions in the questionnaire with demographic, gender, etc. determining the frequency of use of the social network, for what purpose and has been applied to the 11 units total in 51 questions 266 managers and employees question of which social network to individuals with questions measure that they are members of the organization of social media impact the measure 5'li the option of 40 asked to investigate the scale of the Likert-type questions . The data collected by the end of mail and face to face interviews were analyzed using SPSS 20 program. In conclusion; social media, human resources were found to have positive effects in this study performed to managers and employees. Thus, social media interaction and sharing is a mechanism that keeps alive. Thus, high performance, change will provide the organization of efficient human resources will be positive.