Sağlıkta dönüşüm programının hizmetin yapısı üzerine etkisinin incelenmesi: Kahramanmaraş ili örneği
Investigation of the effect of the service structure of the health transformation program: Kahramanmaraş sample
  1. Tez No: 385632
  2. Yazar: FATİH KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmam genel olarak Dünya'daki sağlık yönetim sistemi ile ilgili bilgi vermekle birlikte özellikle Türkiye'deki sağlık politikaları ve yönetimindeki paydaşlara odaklanmıştır. Tezi hazırlarken ki yaklaşımımın daha iyi anlaşılması için çalışmaya sağlık kavramının Dünya literatüründeki yeri ve tanımı ile sağlık hizmetlerinin önemi hakkında bilgi verilerek başlanmıştır. Daha sonra Türkiye'de ki 1920'den günümüze kadar olan sağlık politikaları hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Böylece değişimi gerektiren ihtiyaçların daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Üçüncü bölümde Sağlıkta Dönüşüm Programı ve Bileşenlerine odaklanılmıştır. Bölümde program hakkında bilgiler çeşitli örnek açıklamalarla verilmiştir. Bu kapsamda 663 sayılı KHK ile yeniden yapılanan Sağlık Bakanlığı'nın yeni yönetimsel yapılanmasına ayrı bir bölüm ayrılmıştır. Tüm bu hususlar hakkında yeteri kadar aydınlatıcı bilgi verilmesini müteakip söz konusu Dönüşüm Politikasının Kahramanmaraş'taki yansımalarına eğilinmiş, tartışılmış ve güncel olarak sahadan toplanan veriler gerekli analizlerin titizlikle yapılmasında kullanılmıştır. Kullanılan verilerin güncelliğini korumasından dolayı analiz edilen veriler sistemin iyi ve kötü yanları ile doldurulması gereken boşluklarını da işaret etmektedir. Elde edilen sonuçların Kahramanmaraş'ın diğer iller arasındaki yeri ve genel olarak sistemdeki konumunun karşılaştırılması açısından da önemli bir örnekleme imkanı sağlamıştır. Tezin, sağlık yönetim sistemi ve uygulamaları ile ilgili üniversite öğrencileri, sağlık çalışanları, farklı araştırmacılar ve kamu sektöründe görev yapan karar vericilere yönelik olarak faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
My thesis focuseson health management system and the role of stakeholders in generally in the World and especially in Turkey. İn order to understand the issue better, I started thesis what is the definition of health in the literature, health rights in the World, the aim and the importance of the health services. From my point of view, it is also important to know health service clasification and their usage with effects. After that I focused on govermantal health policies in our country from early 1920's to today briefly. Thus; it is more understandable to necessity and requirements. In third sections I deeply analyzed our transormation in health programme and its components. I shared information about the aims and the phases of the programme with examples. Because of its importance I seperated one section to new organizational structure of Ministry of Health within the frame of statue number 663. After totally understanding of new govermantal policies I digged out the affects of transformation in health sytem policies in Kahramanmaras. In this phase I used the most updated data which has been picked up from the field to show the results and effects. I analyzed the data in details carefully to reach the right results and this thesis is especially different here. The data were analyzed due to the protection of the data used to date indicate in the space to be filled with good and bad sides of the system. Place between the results obtained by other Kahramanmaras province and provides a significant opportunity in terms of the comparison of sampling position in the overall system. This thesis can be useful for all who are interested in health management system, its effects and application in Turkey and Kahramanmaras like univesity students, health workers, different researchers and decision makers in different governmental organizations.