Aile-iş çatışması ve tükenmişlik
Family business conflict and burnout
  1. Tez No: 385631
  2. Yazar: KEMAL EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz çalışma hayatını etkileyen unsurlardan birisi de tükenmişlik sendromudur. Freudenberger, bu kavramı 1974'te tanımlarken, daha çok insanların iç dünyası üzerinde durmuş ve yıpranmayı, gitgide hayattan soğumayı temel aldığını vurgulamıştır. Bu çalışmada amaç; Çalışan kişilerin görevli olduğu işlerdeki tükenmişlik düzeylerini ve derecelerini saptamak ve bunlar üzerinde sağlıklı tespitler yapmaktır. Diğer bir ifadeyle tükenmişlik sendromunun Aile –İş çatışmasında rol kavramı ve rol çatışması üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın teorik olarak tükenmişlik sendromunun etkileri, Aile-İş çatışmaları, tükenmişlik çatışması kavramları detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılacaktır. Sonuç olarak çalışanlarda tükenmişlik sendromunun sık görüldüğü bilinmektedir. Çalışmamızda da görüldüğü gibi çalışanlarda tükenmişlik düzeylerinin artması hastalar açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilmesinden dolayı ciddi bir halk sorunudur. Bu konuda yapılacak çalışmalarla tükenmişliği etkileyen faktörlerin belirlenmesi, çalışanların konu hakkında bilgilendirilmesi ve baş etme önlemlerinin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the factors affecting today's working life is burnout syndrome. Freudenberg, explaining the construct in 1974, emphasized mostly on the inner world, deteoriation basing on decrease of energy and power This study determines the level of burnout of medical staff and the variables that are intended to identify the differentiation of burnout levels. In other words, the effect of burnout syndrome on role work family sphere and role conflict is discussed. In the theoretical part of the study, the effects of burnout in health care, the conflicts of Work-Family the concepts of role conflict and role will be explained. Consequently, it is known that burnout syndrome is present very highly in health care. The increasing level of burnout syndrome among health care staff emay lead to serious public problem as a negative consequence for patients.Studies in this area should identify the factors which affect burnout, the issue of health care and coping measures