Cumhuriyetçi Köylü Millet partisi ve Türk siyasi hayatındaki yeri
Republican Peasants' Nation Party and its place in Turkish political life
- Tez No: 385668
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ÖRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Türk siyasi hayatının önemli siyasi teşekküllerinden biri olan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP), 16 Ekim 1958'de Cumhuriyetçi Millet Partisi (CMP) ile Türkiye Köylü Partisi (TKP)'nin birleşmesiyle kurulmuştur. Parti kurucuları arasında Osman Bölükbaşı, Ahmet Tahtakılıç, Hasan Koçdemir, Enis Akaygen ve Suphi Batur yer alır. Partinin amacı, Türkiye'de insan hak ve hürriyetlerini, kişinin ve toplumun refahını, huzurunu, sosyal güvenliğini gerçekleştirecek ve teminata bağlayacak bir devlet düzeni ve yönetimini bütün müesseseleri ile birlikte hızla kurmaktı. Ayrıca çağdaş insanlığın ortak medeniyetine yapıcı olarak katılmak amaçlanmaktaydı. Bu amaçla parti, devletin bütün güç ve imkânlarını ileri bir hayat tarzı kurmak ve yaşatmak için seferber edilmesini, milletin çağdaş bilim ve tekniğe göre teçhiz ve teşkilatlandırılmasını gerekli görmekteydi. CMP Genel Başkanı Osman Bölükbaşı, CKMP'nin de başkanı seçilmiştir. CKMP, 1961 genel seçimlerinde % 14 oy alarak CHP ve AP'den sonra mecliste üçüncü parti olmuştur. 1962 yılında kurucusu ve genel başkanı Osman Bölükbaşı istifa ederek partiden ayrılmıştır. Sonrasında genel başkanlığa Ahmet Oğuz getirilmiştir. 1965'de Alparslan Türkeş ile birlikte 14'lerin çoğu partiye girmiştir. Aynı yıl Alparslan Türkeş genel başkan seçilmiştir. Parti, 1969'da Milliyetçi Hareket Partisi adını almıştır.
Özet (Çeviri)
Republic Villager Folk Party,one of the important fact of Turk political life, is founded in 16 October 1958 by joining with Turkey Villager Party and Republic Folk Party.Osman Bolukbasi, Ahmet Tahtakilic, Enis Akaygen and Suphi Batur are among the constitutives of the party. The aim of the party is to quickly establish a goverment system and management with its all concerns which provide guarantee and realize the social securitry, human rights and liberty and prosperity and serenity of person and society. The goal of it is to attend constructively the common culture of modern mortality. Party condiders necessary that all power and possibility of the goverment should be mobilized to set up and enable an advanced life style, folk should be supplied and organized according to the modern science and technique. Osman Bolukbasi, general head of Republic Folk Party, was also spotted as a president of Republic Villager Folk Party. Republic Villager Folk Party was the third party in the parliamentary after Republic Folk Party(CHP) and Justice Party(AP) by receiving % 14 votes in 1961 general election. In 1962 Osman Bolukbasi, founder and general head of the party, left the party by resigning. Then Ahmet OGUZ was appointed as a general head.In 1965 most of the 14 joined the Party with Alparsan TURKES. In the same year Alparslan TURKES was spotted as a general head. In 1969 the party was named Nationalist Movement Party (MHP).