Milliyetçi Hareket Partisinin millet unsuru çerçevesinde devlet yaklaşımı üzerine bir inceleme
A study on the Nationalist Movement Party's approach to the state within the framework of the nation
  1. Tez No: 612349
  2. Yazar: CAVİT TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Milliyetçi Hareket Partisi, 8-9 Şubat 1969 tarihlerinde Adana'da gerçekleştirdiği genel kongrede Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisinin adının Milliyetçi Hareket Partisi'ne dönüşmesiyle Türk siyasi hayatında yerini almıştır. MHP Türk siyasetinde CHP'den sonra en uzun ömürlü siyasi parti olma özelliğini bugün de korumaktadır. Parti, esasında fikri kaynaklarını Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde çözümü Türk milliyetçiliğinde gören imparatorluk aydınları ve imparatorluk dışı Türk aydınları arasında beliren milliyetçilik fikirlerinden almıştır. MHP, Alparslan Türkeş'le birlikte milliyetçiliği Dokuz Işık adı altında bir siyasi program olarak tasarlamıştır. Bu program içinde MHP'nin millet, milliyetçilik ve devlet kavramlarına yaklaşımını ortaya çıkaran temel etken ihtiyaçlardır. Bu yüzden milliyetçi hareket üçüncü yol olarak görülmüştür. Bu çerçevede MHP, topluma kulak veren ve bu arada devletin temel niteliklerini koruyan bir milliyetçilik söylemi ile milleti duygularda birleştiren, millet ile devleti bir gören bir anlayışın öncülüğünü yapmıştır. Milliyetçiliği ise kısaca milli esaslar üzerinde devleti ve milleti sevmenin, yükseltmenin adı olarak anlam bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Nationalist Movement Party took its place in the Turkish political life when the name of the Republican Peasant Nation Party turned into a Nationalist Movement Party at the general congress held in Adana on February 8-9, 1969. MHP is still the longest lasting political party in the Turkish politics only to the CHP. In fact, the Party gets its intellectual resources from the ideas of nationalism that emerged between the imperial intellectuals and the non-imperial Turkish intellectuals who saw the solution in Turkish nationalism in the last period of the Ottoman Empire. With Alparslan Türkeş, MHP has established nationalism as a political program under the name of“Dokuz Işık”(The Nine Light). Within this program, the basic factors that reveal the MHP's approach to the concepts of nation, nationalism and state have been the needs. Therefore, the nationalist movement has been considered as the third choice. In this context, MHP has pioneered an understanding that sees the nation and the state in unity and unites the nation in emotions with a nationalist discourse that attaches importance to the society and also preserves the basic qualities of the state. Nationalism, on the other hand, has found meaning as the name of raising and loving the state and nation on national principles.