Gürsel Korat'ın romanlarında yapı ve izlek
Structure and theme in Gürsel Korat's novels
  1. Tez No: 385685
  2. Yazar: GÜRHAN ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gürsel Korat (Sağlamöz), Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı'nda 1990 sonrasında roman, öykü ve deneme türlerinde eserler verir. Bu çalışmada yazarın roman türündeki eserleri ele alındı. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, yazarın yaşamı, edebiyat hakkındaki görüşleri, beslendiği kaynaklar ve edebi kişiliği hakkında bilgiler içermektedir. Çalışmamızın merkezini oluşturan ikinci bölümde yazarın romanları(Zaman Yeli, Güvercine Ağıt, Kalenderiye, Rüya Körü, Ay Şarkısı) roman tekniği ve izleksel kurgu açısından incelendi. Roman tekniği yönünde yaptığımız incelememizde teorik kaynaklardan faydalanıldı. İzleksel kurgunun incelenmesinde, felsefe, sosyoloji, psikoloji, psikanalitik ve tarih disiplinlerinden faydalanıldı. Gürsel Korat, 1994-2010 yılları arasında beş roman kaleme alır. Romanlarının üçü“Çiftaslan Dörtlemesi”adlı nehir roman serisinin ilk üç kitabıdır. Diğer ikisi ise Korat'ın romancılığının farklı boyutlarını gözler önüne seren eserlerdir. Korat'ın romanları, varoluşsal sorgulamalar, özgürlük, ötekileştirilme ve zaman izlekleri üzerine kurgulanır. Romanlarında sıklıkla günümüz insanının çağcıl problemlerini dün'ün düzleminde okuyucuya aktaran yazarın anlatılarının merkezinde insan ve insana ait olanlar bulunur. Çalışmamızın sonuç bölümünde Gürsel Korat'ın romancılığının değerlendirmesini yaptık. Çalışmamızın ek kısmında 19 Aralık 2013 tarihinde yaptığımız görüşmenin ses kaydının yazar tarafından kontrol edilmiş deşifresine ve yazarın fotoğraflarına yer verdik.
Özet (Çeviri)
Gürsel Korat (Sağlamöz), presents works in literary genres such as novel, story, and essay after 1990, in republic-period Turkish literature. In this study, novels of the author were handled. Our study includes two partitions. The first one includes information about the life, thoughts on literature, resources he made use of, and his literary identity. In the second partition which forms the center of our study, novels (Zaman Yeli, Güvercine Ağıt, Kalenderiye, Rüya Körü, Ay Şarkısı), technique, thematic editing of the author were examined. Theorical resources were used in our examination on his novel technique. While analyzing the thematic editing; we made use of philosophy, sociology, psychology, psychoanalytic, and history disciplines. Gürsel Korat, writes five novels between the years 1994-2010. Three of these novels are the three of the roman stream series named 'Çiftaslan Tetralogy' Other two are works that reveals the novelist's different extents. Novels of Korat are built on existential questionings, freedom, marginalization, and time theme. In the center of the narratives of the novelist who frequently transfers the contemporary problems of today's people via a platform of the past to the reader, stands the human and humanistic ones. In the conclusion part of our study, we evaluated the novel authorship of Gürsel Korat. In the appendix, we presented the photographs of the author, and deciphered version of the voice record that was carried out on 19th December 2013, and which was checked by the author himself.