Belediye İktisadi Teşebbüslerinin (BİT) İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) faaliyetleri içindeki etkinliği
Istanbul Metropolitan Municipality activity in the activities of municipal enterprises
- Tez No: 385694
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yerel yönetimlerin en etkin örgütlenme biçimi olan belediyeler, gerek ekonomik gerekse sosyal alanda her geçen gün daha fazla söz sahibi olmaktadırlar. Belediyelerin üstlendikleri hizmetleri yerine getirmesinde klasik idari işleyişin yanında bir takım alternatif hizmet yöntemlerine başvurdukları görülmektedir. Söz konusu alternatif hizmet yöntemlerinden olan ve 1980'li yıllardan bu yana sayıları giderek artan belediye iktisadi teşebbüslerinin mahiyetinin ve hukuki dayanaklarının anlaşılması, misyonlarını daha sağlıklı bir biçimde yerine getirebilmeleri açısından önem arz etmektedir. Kamu hizmetlerini daha iyi şekilde yürütmek amacıyla belediyeler, bürokrasinin ve kamu hukukunun ağır işleyişinden ve sert kurallarından etkilenmemek için şirketler yolu ile ekonomik girişimlerini görevlerini ifa etmektedirler. Belediyeler bu yolla, yeni gelir kaynakları yaratabilmekte, ekonomik karar alabilme serbestisine sahip olmakta, daha nitelikli eleman çalıştırabilmekte, daha hızlı karar alıp uygulayabilmekte ve bürokratik engelleri daha kolay aşa bilmektedirler. Belediyelerin şirket kurması ya da ortaklık kurmaları bir özelleştirme yöntemi olarak da değerlendirilmektedir. Ancak uygulamada belediyelerin ekonomik alandaki faaliyetlerin azaltılmasından çok, bu şirketlerin belediyelere sağladığı avantajlar için kurulmaktadır. Şirketlerle beraber belediyelerin faaliyetlerinde bir artış olmuş ve belediyeler kendi görev alanlarıyla ilgili, ilgisiz birçok alanda faaliyet göstermeye başlamışlardır. Bu tezde belediyelerin ekonomik fonksiyonlarının bir sonucu olarak doğan belediye iktisadi teşebbüsleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ortak olduğu belediye iktisadi teşebbüsleri detaylı olarak tanıtılmış ve sorunları incelenerek bir takım sonuçlar çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Which is the most efficient form of organization of local government municipalities, in both the economic and social areas are all from having more than passing mention. Undertaken by municipalities in fulfilling their services alongside classic administrative functioning is seen that apply to a number of alternative service delivery methods. One of these alternative service delivery methods, and since the 1980s a growing number of municipal enterprises and legal basis of the understanding of nature, in a manner to fulfill their mission in terms of better health is important. Municipalities with the aim to carry out some public services more effectively to the strict rules of public law and bureaucracy and heavy process to get rid of companies through economic initiatives fulfill. Municipalities in this way can create new sources of revenue, having the freedom to be able to take economic decisions, can run more qualified staff, can apply to take faster decisions and bureaucratic obstacles can be overcome more easily. Municipalities to establish a company or partnership-building is also considered as a privatization method. However, in practice many of the municipalities for the reduction of economic activities in the area, these companies are established for the benefits to municipalities. Been an increase in the activities of the Company together with the municipalities and municipalities related to their areas, began to operate in many areas unrelated. In this thesis, arising as a result of the economic functions of municipalities municipal enterprises, Istanbul Metropolitan Municipality and its partners have been introduced in detail hallucinators municipal enterprises and the problems have been studied by examining a number of conclusions.