Belediyelerde stratejik planlamanın uygulanabilirliği: Fatih Belediyesi örneği
Applicable of the strategic planning in the municipalities: Model of the Fatih Municipality
- Tez No: 385693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZEROGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kamu hizmetlerinin kaliteli, verimli, dinamik, ileri görüşlü ve daha kaliteli bir şekilde yürütülmesi amacıyla stratejik yönetim yaklaşımının bu alanda da uygulanması gerekliliği kabul görmüştür. Türkiye'de kamu yönetiminde yeniden yapılanma çalışmaları devam etmektedir. Halkla iç içe bulunan belediye yönetimleri için kamuoyunda ihtiyaç ve hizmet beklentilerinde sürekli nüfus artışı ve hızlı kentleşme nedeniyle kıt kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanması gerekmektedir. Halkın bir arada yaşamasından doğan temel kentsel ihtiyaçlarını karşılamak için belediyelerde yeni yönetim teknikleri uygulamaya başlamıştır. Çalışmamızda kamu ve yerel yönetimler uygulamaları açısından stratejik planlama üzerinde durulmuştur. Stratejik planlama ve yönetim kavramları genel olarak anlatılmış, yerel yönetimlerin yasal ve yönetsel yapısı değerlendirilerek Fatih Belediyesince 2010-2014 yılları için gerçekleştirilen stratejik planlama çalışmaları ve stratejik planlama hazırlama ilkelerine göre incelenerek, çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunlar analiz edilmeye ve çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılacaktır. Anahtar Kelimeler : Strateji, Stratejik Yönetim, Stratejik Planlama, Belediyelerde Stratejik Planlama.
Özet (Çeviri)
In order to organize the public services; efficent,dynamic,high quality and far-sighted;it is accepted that strategic management has to be put into practice in this field. Labouring of restructuring for the public administration in Turkey is still going on. Municipalitys managements which have the very hot relationships with the public people;because of the public demands,population increase and the growing cities,have to use their own insufficient sources efficent and productive. To correspond the basic necessity of the public people who live together;new management technics started to use in the municipalities. In this thesis;strategic planning is analised as the municipalities and the public administrations practises.Strategy,strategical administration and strategic planning are generally explanined.Considering of the municipalities' lawful and the institutional constitution;researching the strategic planning labouring and according to the strategic planning principles which made the Fatih municipality between 2010 - 2014 ;analising the problems coming out during the operation and offering of the solutions will be able to improve. Keywords :Strategy,Strategic Management,Strategic Planning,Strategic Planningmunicipalities.