Monte Carlo Simülasyon Analizinin güç fonksiyonları ile belirlenmesi ve BİST-100 üzerine bir uygulama
Determination by Monte Carlo Simulation Analysis of power functions and BIST 100 an application
- Tez No: 385725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilimsel disiplin alanlarına giren tüm nesne ve olaylarla ilgili yapılan araştırmalarda, araştırmaya konu olan problemlerdeki değişken değerlerinin, birtakım yasa veya güçlerle önceden belirlenebildiği deterministik durumlar dışında bilinmesi maalesef mümkün değildir. Doğada meydana gelen olayların sonuçlarının önceden tahmin edilemediği bu durumlarda değişkenler raslantısal olmakta ve bunların çözümü için birçok karmaşık denklemler kullanılmakta ve araştırmalar çok fazla zaman almakta ve maliyetli olmaktadır. Bu tezin yapılmasındaki amaç, deterministik olarak bir ifade gücüne sahip olamayacağımız sadece olasılıksal kavramlarla açıklama getirebileceğimiz fonksiyonların çözümünde Monte Carlo Simülasyon Yöntemini kullanarak bu yöntemin raslantısal değişken değerleri üzerinde uygulanabilir olup olamayacağının araştırılmak istenmesidir. Öncelikle simülasyon kavramının tanımı yapılmış olup simülasyon sürecinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan bilgilere, aşamalara ve hiyerarşik yapısına değinilmiştir. Daha sonra olasılıksal kavramlar ve tesadüfî dağılımlar hakkında bilgi verilmiş ve Monte Carlo Simülasyon yönteminin temelinin nelere dayandığı hakkında gerekli açıklamalar yapılmıştır. Bir sonraki bölümde ise Monte Carlo Simülasyon Yönteminin uygulama aşamasına geçmeden önce bilinmesi gereken hipotez testleri ve güç fonksiyonları hakkında gerekli açıklamalara değinilmeye çalışılmıştır. Son bölümümüzde ise Monte Carlo Simülasyon yönteminin daha iyi anlaşılabilmesi için uygulamalı örnek verilmiş olup uygulama da çözüm arayışına giderken en iyi çözümün bulunması konusunda hangi noktalara ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine ve yöntemin uygulanabilirliği hakkında genel bir fikir sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In researches about all articles and facts in scientific disciplinary areas, except in some situations that are determined by some laws and powers, it's not possible to know the variable values of the problems which are subject to research. In these situations which natural events' results couldn't be presumed before, variables are random, lots of complex equations are used and researches cost a lot and take a long time. This paper discusses researching about functions which cannot be explained deterministically but only explained through Monte Carlo Simulation Method .The aim of the thesis is to determine whether this method could be applied on random variable values for the solution. Primarily, besides the definition of simulation concept, the necessary information, steps and hierarchical structure which was required for simulation period was mentioned. Afterwards the essential statements about probable concepts and random distribution were made. And also what the principle of Monte Carlo Simulation Method is based on was explained. In the next section, explanations of the tests of hypothesis and power functions were tried to be mentioned. These explanations had to be considered before the implementation phase of Monte Carlo Simulation Method. In the final section, examples that will provide the Monte Carlo Simulation Method to be understood were supplied. The general idea of what to pay attention while seeking solution for the implementing in order to find the optimal solution and practicability of the process was submitted.