Moleküler yapınının moda ve aksesurda kullanımı
Use of molecular structure of fashion and accesori̇es
- Tez No: 385747
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı kimyanın, içerdiği molekül tanımından ve yapısından etkilenerek nasıl moda tasarımına dönüştürüldüğünü açıklamaktır. Çalışmamızda öncelikle moda kavramını tanımlayıp günümüze kadar nasıl bir gelişim gösterdiğini belirtilmiştir. Modayla ilişkisini belirtmek için aksesuarın tanımı, kullanım amacı ve tarihsel süreçte gelişimi açıklanmıştır. Çalışmanın alt-metnini oluşturabilmek adına ikinci kısımda tasarımın tanımı, tasarım süreci ve tasarımcı düşünme kavramları açıklanmıştır. Çalışmanın bu kısmında farklı tasarım yaklaşımları da açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü kısmında ise uygulama kısmındaki tasarımların esinlenildiği molekül yapısı açıklanmıştır. Çalışmanın bu kısmında molekül yapısı temel kuramlar aracılığıyla olabildiğince sadeleştirilerek, görsellerle ve tablolarla desteklenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmaya benzer uygulamalara örnekler ve bu çalışmanın uygulama kısmının açıklamaları eklenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain how chemistry is turned into fashion design by responsing to molecular diorism and structure. First of all there is definition of fashion and its development in due course. In addition to this definition of accessory, its intended use and its development through history is explained in order to indicate its relation with fashion. In an attempt to compose a subtext, the definition of design, design process and designer thought notions are clarified in the second part. There are also different design attitudes. In the third part, molecular structure which is inspired for designs that are in the practical part is explained. In this part it is attempted to clarify molecular structure as simple as possible through pictures and charts. In this study there are also similar practice samples and notes for the practical part of the study.