Karacakılavuz dokumalarının günümüz tekstil ve modasına uyarlanması
Karacakılavuz weavings adoptation to today's textile and fashion
  1. Tez No: 385754
  2. Yazar: DİLBER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: .Dokuma, Motif, Sanat, Tekstil, Moda Tasarımı
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tarih henüz dokuma sanatının, ilk defa nasıl ve ne zaman ve nerede başladığı konusunda kesin bir hükme varamamıştır. Dokumacılıkta düne kadar en eski medeniyet olarak Mısır'ı tanıyoruz. Oradan Mezopotamya'ya ve Orta Asya'ya gelişimini sürdürmüştür. Tekstil süsleme sanatlarının temelini meydana getiren dokumacılık, asırlar boyu Türklerin sanat duygularını aktarmada her şeyden önden gelen önemli bir adım olmuştur. Kelime ve cümlelerini, motif ve renklerini oluşturduğu bir dil gibi sessizce konuşulmuş ve anlaşılmıştır. Bu nedenledir ki; el dokumacılığının Türk dokuma sanatları içerisinde üzerinde fazlaca durması gerektiren çok önemli bir yeri vardır. Son derece geniş alanları kapsaması nedeniyle özelliklerinin tespiti sınıflandırılmalı değerlendirilmesi gerekir Tarihi geçmişi olan dokumalar ve motifleri sanatsal çalışmalarda, moda ve tekstil sektöründe, farklı stil ve tasarımlarla yorumlanarak, belirli dönemler içinde koleksiyonlar halinde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
History has not given a decision how, when,and where about the begining of weaving art. We know the most ancient civilizations of Egypt about weaving Weaving has continued its development in Mesopotomia and Central Asia from Egypt. Weaving formed the basis of textile decorative arts and is an important step in the transfer of Turkish art feelings throughout the centuries. Words and sentences of motifs and colors to create a language that is quietly spoken and understood. Therefore hand weaving is a very important place at the Turkish weaving arts. Because of coverage very large areas, features of weaving should be determined,classified and evaluated. Historical weaving and motifs has been seen with different styles and designs reviews into collections of artistic works, fashion and textile industry at some periods. Keywords. Weaving, Motif, Art, Textile, Fashion, Design