Karacakılavuz dokumalarının genel özellikleri
General characteristic of Karacakilavuz handicrafts
- Tez No: 461377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA SERPİL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
El dokumacılığı, Anadolu'nun çeşitli yörelerinde aynı alt yapıya sahip ancak farklı isim ve tekniklerle varlığını sürdürmektedir. Bu çalışmada Tekirdağ İli Karacakılavuz Dokumaları'nın genel özellikleri ele alınmış ve bu özellikler içerisinde teknik, araç- gereç, motif ve kompozisyon özellikleri geleneksel ve kültürel açıdan incelenmiştir. Araştırmanın evrenini; Tekirdağ ili Karacakılavuz dokumaları ve dokuma yapan bireyler, örneklemini ise Karacakılavuz yöresinde ulaşılabilen, yöre özelliklerini yansıtan cicim dokuma ürün ve dokuma yapan bireyler oluşturmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problem durumu ele alınmıştır. Dokunan ürünlerin teknik, araç-gereç, renk, motif ve kompozisyon özelliklerinin belirlenerek belgelenmesi ve kültürel açıdan gelecek nesillere bilimsel bir doküman oluşturulması amaçlanmıştır. Yine birinci bölüm içerisinde araştırmanın önemine, sınırlılıklarına ve ilgili araştırmalara dair bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde yapılan literatür taramalarının sonucunda araştırmanın kuramsal temellerini oluşturan yöre ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm olan bulgular ve yorumlar kısmında Karacakılavuz dokumalarını üreten dokuyucuların bireysel özelliklerine değinilmiştir. Dokumaların teknik, renk, boyut, araç-gereç, motif ve kompozisyon özellikleri tespit edilmiş, elde edilen veriler sonucunda tablolar oluşturularak yorumları yapılmıştır. Ayrıca ürünler fotoğraflanarak bilgi formlarıyla desteklenmiştir. Dördüncü bölümde yapılan araştırmanın sonucu ortaya koyulmuş ve bu sonuçlar ekseninde yörede yapılabilecek öneriler sunulmuştur. Katalog bölümünde yörede dokunan ürün örneklerinin fotoğraf çekimleri yapılmıştır. Toplam 24 düz dokuma cicim örnekleri sunulmuş ve bu örneklerin renk, ebat, gereç, motif ve kompozisyon özellikleri tek tek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile handicraft has existed its same substructure across Anatolian various regions although its name and technique are different. In this study, the general characteristics of Karacakılavuz Handicrafts in Tekirdag province are studied and its technique, its equipment, its motif and its composition's features are investigated in terms of tradition and cultural perspective. Research cosmos is; Karacakılavuz handicrafts and the people weaving them, as the sample is light rug products accessible at Karacakılavuz vicinity that reflect its region characteristic and the people weaving those products. In the first part, research problem was explained. The creating of a scientific document for the next generations from a cultural perspective and documenting the weaved products while explaining its characteristic in terms of technique, equipment, color, motif and composition features was aimed. Also, the importance of research, its limitations and the information about related research was presented in the first part. In the second part, further information about the region was presented which constitute the theoretical basics of research at the end of the literature scanning. At the third part that is about the findings and comments, the individual characteristic of the people weaving Karacakılavuz handicrafts was mentioned. Then, while handicraft characteristics about technique, color, size, equipment, motif and composition was determined, their characteristics were commented by doing charts with those findings. Also, products were supported with information forms by taking their photos. At the forth part, result of the research was put forward and in line with the result of research, proposals that could be adopted at this region was presented. At the catalog part, the photographs of the sample handicrafts were listed. Totally, 24 sample plain weave light rug were presented. Their samples' color, size, equipment, motif and composition features were specified one by one.