Sistem paradigmasıyla sağlık kurumu yöneticilerinin liderlik davranış boyutlarının analizi
The analysis of the aspects of leadership behavi̇ours of the health insti̇tuti̇on executi̇ves vi̇a systems paradigm
- Tez No: 385806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlık kurumunda bulunan yöneticilerin, yönetim anlayışlarında hangi liderlik davranış tarzını benimsediklerini, kurumun çalışanlarının değerlendirmesi ile ortaya koymaktır. Sağlık kurumlarında lider yönetici olabilmek, öncelikle içerisinde bulunulan sistemi çok iyi tanımayı, sağlık alanındaki bilgi ve teknolojik gelişmelerin farkındalığını ve en önemlisi kurumun personelini ve çalışma işleyişini çok iyi bilmeyi gerekli kılmıştır. Bu süreç kapsamında yönetim, yönetici ve lider kavramları üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Liderlik kavramı ise tek bir boyutta değil çok yönlü olarak ele alınmış ve incelenmiştir. Yapılan her yeni araştırma bir öncekini tamamlar nitelikte yeni gelişmeleri de içeriğine almıştır. Böylece tek tip bir lider profili yerine daha kapsamlı çok yönlü modeller ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, sağlık kurumlarında çalışanları tarafından, yönetici konumunda bulunan bireylerin hangi liderlik modelini benimsediklerini ortaya koyabilmek ve ideal olan liderlik modeline ne kadar uygun olduğu konusu, sağlık sisteminde araştırma konusu olmuştur. Sürekli gelişen ve bu gelişmeler ışığında kendini yenileyen bir sistemin içinde sağlık kurumlarının da önemi hızla artmıştır. Toplumumuzun sağlıklı yaşama verdiği önemle birlikte, yaşam süresi arttıkça sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmenin ve bunun temellerini oluşturan sağlık kurumlarının da önemi artmıştır. Sağlık kurumlarında da gelişen rekabet ortamına uyum sağlayabilmek için ciddi adımlar atılmıştır. Bu kurumların topluma sağlıklı ve kaliteli hizmet sunabilmesi için öncelikle kendi yapılanması içerisinde, amaçlarına uygun hedeflere ulaşabilmek için misyonunun bilincinde vizyon sahibi, çalışanlarının uyum içinde bulunduğu bir sistem ihtiyaç haline gelmiştir. Sistemin önemli bir parçası olan yönetimin işlevi gereği lider yöneticilerin varlığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Sağlık Kurumlarındaki Yöneticilerin Liderlik Davranış Boyutlarının Analizi yapılmıştır. Uygulama olarak Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışan 120 sağlık personeli üzerinde anket çalışması yapılmış, yöneticilerin liderlik davranışları ölçülmesi sonucunda otokratik liderlik davranış oranının yüksek olduğu, buna bağlı olarak çalışan memnuniyetinin düşük olduğu incelenmiş ve öneri geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to put forward the health instution's administrators administrative approach which they adopt in the style of leadership behaviour with the assessment oft he institution's staff. Being an administrator in health institutions calls for knowing the system very well, awareness on health related information and technologies, and most importantly knowing the personnel and work dynamics. Various studies have been made on the terms administrator and leader with in this context. The term leader has been studied from various perspectives instead of just one. With an aspect that completes the previous ones, every new study has included new developments. Thus, instead of a single leadership profile, more extensive and diverse models have been shaped out.Within this context, for the people employed in health institutions, deciding about the leadership model adopted by the individuals in leadership positions and the extent of compliance with the ideal leadership model has become a study field in health system. ln a system that continuously evolves and renovates itself in the light of these evolutions, the importance of health institutions has also increased rapidly. Together with the importance given to a healthy life by our society, as the life expectancy extends the importance of a healthy and qualified life and that of health institutions that constitutes the foundation of this has also increased. Serious precautions have been taken in health institutions in order to keep up with the competition environment. For these institutions to provide a healthy and qualified service to the society, a system that has a vision and is aware of its mission to accomplish the goals deriving from its main goal and in which all the employees work in harmony has become a necessity. As a prerequisite of administration, which is an important part of the system, the existence of administrators has emerged. ln this study The Aspects of Leadership Behaviors of Administrators in Health lnstitutions have been analyzed. As an application, an inquiry based on one by one interview of 120 medical personel working at the Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi has been conducted, and after a study of leadership behaviors it has been found out that the rate of autocratic leadership is high and stemming from this the rate of employee satisfaction is low, and shaping out suggestions addressing this has been aimed.