Küresel eğitim pazarlama stratejileri ve yabancı uyruklu öğrencilerin üniversite seçim faktörleri üzerine bir araştırma
A research on global education marketing strategies and university choice factors of foreign students
- Tez No: 385805
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, tarama türünde betimsel bir çalışmadır. Araştırma örneklemini Beykent Üniversitesi'ndeki yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Küresel yükseköğretim pazarından en fazla payı alan gelişmiş ülkeler, gittikçe yaşlanan nüfuslarına karşın, yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin, eğitimleri boyunca ödedikleri eğitim ücretleri, konaklama ücretleri vb. ile yaratmış oldukları ekonomik sinerjiden faydalanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim görmekte olan yabancı uyruklu öğrencilerin 2012 yılında Amerikan ekonomisine katkısı 24 milyar $'a ulaşmıştır. Birleşik Kralık ekonomisi yabancı uyruklu öğrencilerden 2012 yılında 18 Milyar $, Avustralya ekonomisi 15 Milyar $ gelir elde etmişlerdir. Ülkemiz üniversiteleri, bu cazip pazardan daha fazla pay alabilecek yeteneklere ve üstünlüklere sahip olmakla birlikte, bu üstünlüklerden yeterince faydalanamamakta ve diğer gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke üniversitelerine göre pazardan çok daha az pay almaktadırlar. Ülkemizde 2013 yılında yükseköğrenim gören 26.000 yabancı uyruklu öğrencinin ekonomiye katkısı yalnızca 0.5 milyar $'dır. Yükseköğretimde yabancı sayısının arttırılması için devletlerin ve kurumların izlemesi gereken stratejilere yer verilen araştırmamızda küresel pazarlama stratejileri ile 7P kuramı çerçevesinde yükseköğretim kurumlarının pazarlama faaliyetleri açıklanmış ve yabancı öğrenci pazarının potansiyelini arrtıracak öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Yükseköğrenim, Yabancı Öğrenci, Küresel Pazarlama, 7P
Özet (Çeviri)
This research is a scanning sort of descriptive study. The sample for this study is consisted of foreign students at Beykent University. Well developed countries which have the highest share from the global Higher Education market,, benefit from the economic synergy created by foreign students' tuition fees, accomodation expenses, etc., despite their aging population. In 2012, foreign students' contribution to USA's economy reached 24 billion USD. This number was 18 bilion USD in United Kingdom and 15 billion USD in Australia. Eventhough Turkish Universities are capabile and well qualified to have a higher share from this attractive market, they can not take advantage of these qualifications well enough and they benefit from this market much less compared to other well developed or developing countries' universities. In 2013, the contribution of 26,000 foreign students living in Turkey to the Turkish economy was only 0.5 billion USD. In our research where we touch based on the strategies that governments and institutions shall follow in order to increase the number of foreign students in Higher Education, we have explained the marketing activities of Higher Education institutions on the grounds of global marketing strategies and“7P”theorem; and have presented suggestions Key Words : Higher Education, Foreign Student, Global Marketing, 7P