ITIL ve COBIT yönetim standartları ve bir uygulama
ITIL ve COBIT yönetim standartlari ve bir uygulama
  1. Tez No: 385807
  2. Yazar: ORHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte bilgiler hızla çoğalmakta ve bu bilgileri eski yöntemlerdeki gibi basılı dokümanlarla takip etmek, depolamak ve geliştirmek günümüzde artık tercih edilmemektedir. Bilginin böylesine hızlı artması bilgi teknolojilerini de beraberinde geliştirmiştir. Böylece eski yöntemler bırakılıp bilgi teknolojileri kullanılmış ve artık bilgiye çok daha hızlı erişim kolaylığı getirilmiştir. Erişim kolaylığının yanı sıra özellikle organizasyonel olarak birçok bilgi ve verinin düzenli bir şekilde saklanması, bunların güvenliliğinin sağlanması iş hayatında büyük bir kolaylık sağlamıştır. Fakat bilgi teknolojilerinin getirdiği faydaların yanı sıra bilinçli bilinçsiz yapılan hatalar büyük sonuçlara mal olabilir. Bu durumda bilgiyle ilgili birçok düzenleme yapılması gerekebilir. Bu bağlamda Literatürde ITIL ve COBIT konuları sıklıkla araştırılan konular arasındadır. Fakat bu iki konunun bir arada incelendiği araştırma sayısı oldukça azdır. Bu eksiklikten yola çıkarak bu çalışma planlanmış ve literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. İncelemede, işletmelerin bilgi güvenliği yönetim sistemi kapsamında varlık ve risk yönetimlerinin yapılmasının önemli olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : ITIL, COBIT, Bilgi Güvenliği
Özet (Çeviri)
With improving information technology informations are increasing and the way they followed, storing and improving those informationsa are not the same as they are in the past. With the spread of information, information technology is raise and improve itself. Thereby, the trend of old techniques is decreased and it make informations to be easily achieved. Beside the accessibility opportunities, it provides many advanteges for many business area. In this way they can esaily keep many informations and organize it. Although information Technologies bring lots of advantages, they can also arise some problems. With or without intention, some mistakes can result in many lose for organizations. In that situation, there can be need of many readjustment about the informations. In that area, in the literatüre ITIL and COBIT are the two of the most investigated topic. However, there are few research that investigate these three topics. Due to low number of the research about that topic this investigation is prepared and desires to contribute in literature. In the survey, the information security management system as part of business assets and performing risk management was observed that be important. KeyWords : ITIL, COBIT, Information Security