Double-output induction generator with a modified forced commutated rotor
Rotor tarafına bağlı değişik bir zorlamalı aktarımlı çevirgeç içeren çift çıkışlı endüksiyon generatörü
  1. Tez No: 38587
  2. Yazar: ŞAHİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. IŞIK ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZ ROTOR TARAFINA BA?LI DE?İŞİK BİR ZORLAMALI AKTARIMLI ÇEVİRGEÇ İÇEREN ÇİFT ÇIKIŞLI ENDÜKSİYON GENERATÖRÜ Sarıkaya Şahin Yüksek Lisans Tezi : Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Dr. Işık Çadırcı Ocak, 1995, 87 sayfa. Bu çalışmada, Çift Çıkışlı Endüksiyon Generatörünün rotor tarafında kullanılabilecek çeşitli tipte zorlamalı aktarımlı çevirgeçler incelenmiş ve rezonant darbe aktarımlı bir çevirgeç tipi önerilmiştir. Çift Çıkışlı Endüksiyon Generatörün rotor uçlarına önerilen bu zorlamalı aktarımlı çevirgeç ile şebeke tarafına ba lı do al geçişli çevirgeç tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Uygulanan kontrol stratejisi ile Çift.Çıkışlı Endüksiyon Generatörünün senkronaltı ve senkron üstü geniş bir çalışma hızı aralı ında optimum noktada çalışması sal anmaktadır.. Sistem başarımı kararlı durum, cahşma koşullarında geniş bir mil hızı de işim aralı ında deneysel olarak test edilmiş ve elde edilen sonuçlar teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Anahtar sözcükler : Çift çıkışlı endüksiyon generatörü, Senkron altı, Senkron üstü, Rotor enerjisinin geri kazanımı, Zorlamak aktarımlı çevigeç Bilim Dalı Sayısal Kodu : 608.01.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOUBLE-OUTPUT INDUCTION GENERATOR WITH A MODIFIED FORCED COMMUTATED ROTOR SIDE CONVERTER Sankaya, Şahin M.Sc. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Dr. Işık Çadırcı January, 1995, 87 pages. In this thesis, different types of force commutated rotor-side converter schemes for possible use in double output induction generators are studied and an improved resonant pulse commutated converter type is proposed. The DOIG scheme equipped with the proposed controlled rotor side converter and the line- commutated supply side converter in cascade has been designed and implemented. The control strategy adopted ensures optimum operation of the DOIG for a wide range of shaft speed variations in both the subsynchronous and supersynchronous operating regions under variable rotor frequency and voltages. The system performance is tested experimentally at steady-state for a wide range of shaft speed variations and, the results obtained are compared with theoretical ones. Keywords : Double-output induction generator, Subsynchronous Supersynchronous, Energy recovery, Force commutatecLConverters Science Code : 608.01.02 111