Effect of metal ions on nucleic acid, protein (melittin) and drug (tamoxijen)-phospholipid model membrane interactions
Nükleik asit, protein (melittin) ve ilaç (tamoxifen)-fosfolipid model mebran etkileşmesindeki metal iyonların etkisi
  1. Tez No: 38588
  2. Yazar: ERHAN SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİDE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
öz NÜKLEİK ASİT, PROTEİN (MELİTTİN) VE İLAÇ (TAMOXIFEN) - FOSFOLİPİD MODEL MEMBRAN ETKİLEŞMESİNDEKİ METAL İYONLARIN ETKİSİ SÜLEYMANO?LU, Erhan Yüksek Lisans Tezi, Biyokimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Feride SEVERCAN Ocak, 1995, 155 Sayfa Bu çalışmada, membran moleküler toplaşmaların biyoinorganik ve yüzeysel kimya açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Poly(C:G)n, poly(A:U)n ve poly(C)n, dipalmitoilfosfatidilkolin ve dimiristoilfosfatidilkolin unilamellar ve multilamellar veziküllerin toplaşımlannı, Ca2+ ve Mg2+ iyonlan varlığında türbidimetrik ölçümler kullanarak incelenmiştir. a parametresi oran olarak hesaplanmış ve agregasyon, adhesyon ve füzyon işlemlerini tanımlamak için kullanılmıştır. Deney sonuçlarına göre apoly(C)n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF METAL IONS ON NUCLEIC ACID, PROTEİN (MELITTIN) AND DRUG (TAMOXIFEN) - PHOSPHOLIPID MODEL MEMBRANE INTERACTIONS SÜLEYMANO?LU, Erhan M. S. in Biochemistry Supervisor: Prof. Dr. Feride SEVERCAN January, 1995, 155 Pages The objective of this study was to approach the problem of some molecular associations of membranes in terms of bioinorganic and surface chemistry. The association of poly(C:G)n and poly(A:U)n and, poly(C)n, with dipalmitoylphosphatidylcholine and dimyristoylphosphatidyl-choline unilamellar“?4”*)*t> and multilamellar vesicles in the presence of Ca and Mg" ions was studied ivemploying turbidimetric measurements. a parameter was estimated as ratio and used for description of aggregation, adhesion and fusion phenomena. Data give evidence for stabilization of the complex in the case of MLVs. a parameter was found to increase in the order: ttpoIy(C)n