A graphical tool for designing object-oriented databases
Nesneye yönelik veri tabanı tasarımı için grafiksel bir araç
- Tez No: 38589
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN DOĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZ NESNEYE YÖNELİK VERİ TABANI TASARIM İÇİN GRAFİKSEL BİR ARAÇ GÖKMENLER, Sabri Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Asuman DO?AÇ Ocak, 1995, 67 sayfa MOOD (ODTÜ Nesneye Yönelik Veri Tabanı Yönetim Sistemi) Tübitak Yazılım Araştırma ve Geliştirme Merkezinde (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) geliştirilen nesneye yönelik veri tabanı yönetim sistemidir. Bu tezin içeriğinde, MOOD için grafiksel bir veri tabam tasarımcısı geliştirildi. Bu veri tabam tasarımcısı, bir veri tabam planım tasarlamak, görüntülemek ve değiştirmek ve MOOD için veri tanımı dosyasını oluşturmak için uygulama geliştiricisine grafiksel bir ortamda izin verir. Bu aracı, veri tanımı dosyasını üreten bölüme yapılacak küçük değişiklikler ile diğer nesneye yönelik veri tabam yönetim sistemleri için kullanmak mümkündür. Kavramsal modellerin, bilgi sistemlerinde kullanıcı isteklerini açık, tam vekarışık olmayan tanımlara çevirmek için kullanışlı olduğu kanıtlanmıştır. En geniş olarak kullanılan kavramsal modellerden biri varlık-ilişki modelidir. Bu tezde, varlık- ilişki modeline dayalı bir yapıyı, nesneye yönelik veri modeline dönüştüren bir metod geliştirildi. Varlık-ilişki modeli verileri varlıklar ve ilişkiler formu içinde görür. Nesneye yönelik model verileri sınıflar, tipler ve alt tipler şeklinde görür. Bu yöntem varlık-ilişki şemasını nesneye yönelik şemaya çevirir. Ara bir veri tabam kullanarak, tasarlanan veri tabanındaki nesneleri yaratarak, değiştirerek ve silerek test etme işlemi gelecek çalışmalara bırakıldı. Anahtar kelimeler : Veri Tabam Şeması, Grafiksel Kullanıcı Arabirimi, Kavramsal Model, Varlık-İlişki Modeli. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.02 Vİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A GRAPHICAL TOOL FOR DESIGNING OBJECT-ORIENTED DATABASES GÖKMENLER, Sabri M.S. in Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Asuman DO?AÇ January, 1995, 67 pages MOOD (METU Object-Oriented Database Management System) is an object-oriented DBMS developed at the Software Research and Development Center of the Scientific and Technical Research Council of Turkey, Middle East Technical University. Within the scope of this thesis, a graphical database design tool for the design of MOOD is developed. The database designer allows an application developer to design, browse and modify a database schema graphically and to generate a data definition text file for the MOOD. It should be noted that by modifying the generator of the data definition text file, it is possible to use this tool for any object-oriented DBMS. IllConceptual models have been proved to be extremely useful in the information systems development in translating the user requirements into a precise, complete and unambiguous description. One of the most widely used conceptual model is the Entity-Relationship model. In this thesis, a methodology for mapping Entity-Relationship model into an object-oriented data model is developed. The Entity-Relationship model views data in the form of entities and relationships. The object-oriented model views data as classes, types and their subtypes. The mapping procedure transforms the Entity-Relationship schema into an object-oriented schema. Testing the schema by creating, modifying and deleting the objects in a template database interactively is left as a future work. Keywords : Database Schema, Graphical User Interface, Conceptual Model, Entity- Relationship Model. Science Code : 619.02.02 IV