The emergence and evolution of a politicized market: The production and circulation of Kurdish music in Turkey
Bir piyasanın siyasileşerek gelişmesi: Türkiye'de Kürtçe müzik üretimi ve dolaşımı
- Tez No: 385929
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ GER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu tezde, Türkiye'deki Kürtçe müzik piyasasının oluşumu ve gelişimi etnografik metodlarla incelenmektedir. İlk kısımda, 1970, 80 ve 90lardaki kısıtlamalı ve çatışmalı ortamda, müzik kasetlerinin yasadışı yollarla dolaşımlarını araştırıyor, bu dolaşımın ortaya çıkardığı“duygusal ekonomi”yi tarif ediyorum. Kasetlerin dolaşımları sürecinde (müzik kaydedilirken ve çalınırken, kasetler saklanırken, alışveriş veya değiş-tokuş edilirken) açığa çıkardıkları duygular ile yüklendiklerini, bu şekilde ortak duygusal repertuvarlar ve yönelimler oluşmasına, ve bir“duygusal yapılanma”ya vesile olduklarını anlatıyorum. Bu yapılanmanın hem“topluluk”hissini oluşturmaya, hem de“öteki”ni - bu durumda, devleti - tanımlamaya ve ona karşı direnmeye tekabül ettiğini belirtiyorum. İkinci kısımda, 1991de Kürtçe müzik üretiminin yasallaşmasından sonra piyasanın gelişimini takip ediyorum. Tahakküm, ötekileştirme ve damgalama ilişkileri üzerinden tarif ettiğim bir bağlamda, piyasa aktörlerinin kolektif olarak karşıt bir“piyasa kültürü”nü nasıl inşa ettiklerini inceliyorum. Bunu, hem kendi piyasa içi tecrübelerini, hem de piyasayla yakın ilişki içerisindeki Kürt siyasi hareketindeki bazı yerleşik ideolojik kodları çerçeveleyerek yaptıklarını anlatıyorum. Aktörlerin kurguladığı çerçevelerin, piyasada zamanla yerleşerek siyasi-normatif bir“kurumsal mantık”oluşturduğunu, bu mantığın da hem sanatsal hem de işletme ile ilgili kararları şekillendirdiğini belirtiyorum. Bu siyasi-normatif mantık ile hem toplumsal düzeydeki çatışmaların piyasadaki yansımalarının hedef alındığını, hem de piyasa düzeyindeki estetik-sanatsal kaygılar arasındaki çatışmanın çözümlendiğini anlatıyorum. Son olarak da, piyasanın 2000li yıllarda, sosyo-politik ortamdaki değişikliklerle beraber bölümlenmesini inceliyorum. Bu bölümlenmenin aynı zamanda birbiriyle yarışan farklı Kürt toplumu tahayülleri ile de örtüştüğünü belirtiyorum. ANAHTAR KELİMELER: Materyal Kültür, Dolaşım, Duygusal Yapılanmalar, Direniş, Toplum Tahayyülü, Tahakküm, Siyasi Normativite, Çerçeveleme, Piyasa Oluşumu, Piyasa Kültürü, Kurumsallaşma, Sosyal hareketler, Bölümlenme
Özet (Çeviri)
This dissertation explicates the emergence and evolution of a market for Kurdish music in Turkey. Using ethnographic methods, I start by detailing the illegal circulation of cassettes during the restrictive and strife-laden period of the 1970s, 80s, and 90s. Through the resistive practices of circulation - recording, hiding, playing, and exchanging cassettes – cassettes became saturated with emotions, established shared emotional repertoires, and habituated individuals and collectives into common emotional dispositions. An emotional structure was generated, and accompanied the emergence of a sense of“us,”the delineation of the“other,”and the resistive relationship between the two. I thus demonstrate the entwinement of materiality with emotions, and the structuring potentiality that this entwinement generates. In the second part, I ethnographically explore the trajectory of the market after legalization in 1991. Situated within a context characterized by the socio-political dynamics of domination and stigmatization, I detail how market producers collectively construct an oppositional“market culture”by framing their market-related experiences, as well as by interacting with and borrowing ideological codes from the neighboring Kurdish political movement. These frames become entrenched as a political-normative logic, shaping artistic production and business decisions. This emergent logic negotiates societal-level conflict and stigma, and also resolves the market-level tension between artistic and commercial concerns. Finally, I explore the segmentation of the market in conjunction with changes in the socio-political atmosphere in the 2000s. I discuss how segmentation also corresponds to competing social imaginaries of a Kurdish public. KEYWORDS: Materiality, Circulation, Emotional Structures, Resistance,Community Market Formation, Framing, Political Normativity, Institutionalization, Social Movements, Market Culture, Stigmatization, Domination, Segmentation.