Lise öğrencilerinin kimya dersinde öğrendikleri konuları günlük hayat olaylarını açıklamakta kullanabilme seviyelerinin incelenmesi
The examination of high school students' level of using the knowledge learned in chemistry course to explain daily-life events
- Tez No: 385983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bir tarama çalışması olan bu araştırmada 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin günlük hayatta karşılaştığı olayları öğrenmiş oldukları kimya bilgileri ile açıklayabilme seviyeleri ve bunun günlük yaşam kimyasına karşı tutumları ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın evreninde Mersin Yenişehir İlçe Merkezinde bulunan 7 lise bulunmaktadır. Bu evrenden seçilen 4 lisede öğrenim görmekte olan öğrenciler bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. 4 okul müdürü çalışmanın gerçekleşmesi için izin vermiştir. Çalışmada toplamda 335 öğrenciyle çalışılmıştır. Bu öğrencilerden 153'u kız, 182'si erkektir. Araştırma verileri Ay (2008) tarafından hazırlanmış olan Günlük Olayları Açıklama Testi (GOAT) ve Günlük Yaşam Kimyası Tutum Ölçeği (GYKTÖ) kullanılmıştır. GOAT 14 açık uçlu sorudan oluşmaktadır. GYKTÖ ise 25 soru içermekte olan 5-Likert tipi bir ölçektir. Açık uçlu olan GOAT soruları tam doğru (2 puan), kısmi doğru (1 puan) ve yanlış (0 puan) olmak üzere kodlanmışlardır. SPSS 20.0.
Özet (Çeviri)
In this study that is a survey, the achievement of students in explaining Daily-life events by the use of Chemistry knowledges learned in Chemistry course 9th through 12th grades, and its relationship with students' attitudes towards daily-life chemistry. The target population of the study was all students in high schools in Yenişehir County in Mersin province in Turkey. The data were collected from the 4 high schools out of 9 high schools in the district. After taking IRB permission, the researchers talked to principles. The principles of 4 high schools agreed to study with us. The analysis was run with the data collected from 335 students. There were 153 female and 182 male students in the sample. The data were collected by the use of Daily-life Applications of Chemistry Test (DCT) prepared by Ay (2008) and Daily-life Chemistry Attitude Scale (DCAS) formed by Kocak and Onen (2012). DCT includes 14 open-ended items. To identify whether students' test scores are correlated to their attitude towards daily life-applications, we used Daily-life Chemistry Attitude Scale (DCAS) formed by Kocak and Onen (2012). DCAS is a 5-Likert-type scale and includes 25 items. The open-ended DCT questions were coded with three codes, namely, correct (2 points), partially correct (1 point), and wrong (0 point). The analysis was run by the use of SPSS 20.0. Results revealed that the mean of female students (x= 5,59, SS= 2.33) was higher than male students (x=4.35, SS=2.57).