Bilimsel tartışma (argümantasyon) esaslı öğretim yaklaşımının lise öğrencilerinin kavramsal anlamaları, kimya dersine karşı tutumları, tartışma isteklilikleri ve kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
An analysis of the influences of the teaching approach based on scientific argumentation on high school students' conceptual understanding, attitudes, and willingness for argumentation and the quality of argumentation
- Tez No: 278204
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma, aynı öğrenci grubu ile 9.sınıfta ?Maddenin Yapısı? ve 10.sınıfta ?Gazlar? ünitesinin öğretiminde bilimsel tartışma esaslı öğretim yaklaşımının uygulanması halinde öğrencilerin kavramsal algılama, kimya dersine karşı tutum ve tartışma istekliliklerindeki değişimin, geleneksel öğretim yaklaşımıyla bu konuları öğrenen öğrenci grubuna göre farkını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Buna ilave olarak, öğrencilerin yazılı tartışma etkinliklerindeki tartışma seviyesi, kullanılan öğeler ve puanlama yoluyla tartışma kalitesinin belirlenmesi, bireysel ve grup çalışmalarındaki tartışma seviyelerinin karşılaştırılması ve tartışma kalitesine cinsiyetin etkisinin de tespiti amaçlanmıştır.Çalışma Çankırı İli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir lisenin 2 şubesinde gerçekleştirilmiştir. Dersler, deney grubunda (N=26) bilimsel tartışma esaslı öğretim yaklaşımı ve kontrol grubunda (N=27) ise geleneksel öğretim yaklaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar 9. sınıfta 13 ve 10. sınıfta 8 hafta sürmüştür. Deney ve kontrol grubuna kavram ve kimya dersine karşı tutum ölçeği ile deney grubuna ayrıca tartışmaya isteklilik ölçeği de uygulanmıştır. Ünitelerin sonunda deney ve kontrol grubundan 6'şar öğrenci ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna tartışma çalışmaları sırasında yazılı tartışma etkinlikleri verilmiş ve bunların önce bireysel, sonra da 5'şer kişilik gruplar halinde tamamlanmaları sağlanmıştır.Hipotezleri test etmek amacıyla t-testi, kovaryans analizi (ANCOVA), Kay-Kare analizi ve Mann Whitney U-testi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, deney grubu öğrencilerinin kavramsal algılama ve kimya dersine karşı tutumlarının, kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı derecede farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca, deney grubu öğrencilerinin uygulamaların başlangıcından sonuna kadar tartışmaya karşı isteklilikleri anlamlı bir şekilde değişiklik göstermiştir.Araştırma sonuçlarına göre, grup çalışmaları ile tamamlanan yazılı tartışma etkinliklerinin ve 10. sınıfta gerçekleştirilen tartışmaların seviyelerinin daha yüksek olduğu, daha fazla sayıda öğe kullanıldığı ve bu öğelerin kalitesinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak, kız ve erkek öğrencilerin tartışma kaliteleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the change in students' conceptual understanding, attitudes towards the chemistry course and willingness for argumentation in case the teaching approach based on scientific argumentation is implemented in the teaching of the subjects of ?Structure of Matter? in the ninth grade and ?Gases? in the tenth grade; and to determine the difference of this group of students from the other student group whose members learned the above mentioned subjects through the traditional teaching approach. In addition, it was aimed to determine the quality of argumentation through students' argumentation levels in written argumentation activities, the elements employed and grading; to compare argumentation levels in individual and group tasks; and to determine the influence of gender on the quality of argumentation.The research was conducted in two grade levels of a high school in the city of Çankırı. Classes were carried out with the teaching approach based on scientific argumentation in the experiment group (N=26) and with the traditional teaching approach in the control group (N=27). Applications lasted 13 weeks in the ninth grade and eight weeks in the tenth grade. The concept test and the attitude scale towards the chemistry course were applied on both groups, and the willingness for argumentation scale was separately applied on the experiment group. Interviews were conducted at the end of each chapter with six students from each group. The experiment group students were given written argumentation activities during argumentation tasks, and these activities were firstly carried out individually and then in groups of five people.In order to test the hypotheses; the t-test, covariance analysis (ANCOVA), Chi-square analysis and Mann Whitney U-test were conducted. According to analysis results, it was observed that the experiment group students' conceptual understandings and attitudes towards the chemistry course were significantly higher that those of the control group students. Moreover, the experiment group students' willingness for argumentation differed significantly throughout the applications.According to research results, it was determined that the levels of written argumentation activities completed with group works and the argumentations carried out in the tenth grade were higher, more elements were used in these activities and the quality of these elements were higher. However, no significant difference was found between the male and female students' qualities of argumentation.