Sponsorluğun markaya etkileri ve bir uygulama
The effects of sponsorship on the brand and one application
- Tez No: 385992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüz bilgi ve iletişim çağında, bütün dünyada sponsorluk faaliyetlerinin önemi gitgide artmaktadır. Firmalar rakipleri arasından sıyrılmak, farkındalık yaratmak, hedef kitleyle duygusal bir bağ kurmak ve az bütçelerle geniş kitlelere ulaşmak istediklerinde, sponsorluk faaliyetlerinin önemi daha da belirginleşmektedir. Bir kurumun ya da kuruluşun doğrudan herhangi bir kar gözetmeksizin organizasyon ya da faaliyetlere para ve malzeme desteği vermesi olarak tanımlanabilen sponsorluk, etkin bir pazarlama tekniğidir. Sponsorlukta, hedef kitleler üzerinde“iyi niyet”ve“güven sağlamak”çok önemlidir. Bu anlamda sponsorlukla marka arasında derin bir ilişki bulunmaktadır. Bilindiği üzere günümüz ticareti markalaşma temelinde yükselmektedir. Marka aynı zamanda müşteriyle kurulan duygusal bir bağ olduğundan, markalarla sponsorluk faaliyetleri arasında benzerlikler bulunmaktadır. Bir markanın, güvenilir olmayan bir sponsorun elinde olmasının müşteriler üzerinde kötü sonuçlar doğuracağı açıktır. Böylesi bir sponsorluk faaliyeti markanın imajını da zedeleyecektir. Bu yüzden firmalar markalarına sponsorlar bulurken, çok dikkatli davranmalı, en iyi çözümleri üretmeye çalışmalıdırlar. Bir firmanın uygun sponsorunu bulması, firmanın müşteriyle buluşmasında firmaya çok çeşitli avantajlar sağlar. Örneğin bir markanın olumlu bir etkinlikle özdeşleşmesi, firma imajını yükseltecektir. Sponsorluk faaliyetleri yardımıyla firmanın sorumlulukları ortaya konulabilmekte, ürünlerin belirli bir hayat felsefesinin temsilcileri olduğu vurgulanabilmektedir. Bu da tüketicilerin markalarla olan duygusal bağlarını pekiştirmektedir. Günümüzde büyük firmalar sponsorluğun önemini kavramış ve bu tür faaliyetlere çok büyük bütçeler ayırmaya başlamışlardır. Markaların sponsor olunan etkinlikle birlikte anılması, markanın rakipleri arasından kolayca sıyrılabilmesini ve daha dikkat çekici olmasını sağlamaktadır. Bu şekildeki sponsorluk etkinlikleriyle tüketici zihninde pozitif bir imaj oluşturulmaktadır. Günümüzde şirketler sponsorluk faaliyetlerini, uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görmektedirler. Firmalar, başarılı sponsorluk faaliyetleriyle tüketicilere, diğer pazarlama stratejilerinden daha etkin şekilde ulaştıklarının farkına varmışlardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays in the age of information and communication, the importance of sponsorship activities gradually increased in all worlds. If the firms wants to slipping between its competitors, creating awareness, establishing an emotional bond with its target people and arriving to broad people with small budgets, then the importance of the sponsorship activities become more clear. As supporting money and equipment to organization or activities directly without whichever profit of an institution or organization could be defined sponsorship is an effective marketing technique. In sponsorship, 'good intention' and“providing trust”is very important on target people. In this sense, there are deep a relationship between sponsorship and brand. As known, nowadays trade rise on the basis of branding. Because of simultaneously brand is an emotional bond with consumer; there are similarities between brands and sponsorship activities. It is clear that if a sponsor is not trustable and owned by a brand then appear bad results on consumers. Such a sponsorship activity will be damage brand's image too. For this reason firms must act very carefully and must train to produce best solutions during finding sponsors to its brands. If a firm find suitable sponsor for itself, then the firm provide very different advantages at the meeting time with its consumer. For example, if a brand identifies with positive an activity, then it increases the firm image. With the help of sponsorship activities could put forward the responsibility of firm and emphasize of products are the agents of a definite life philosophy. And this stiffens the emotional bonds of consumers with brands. Nowadays, big firms have been comprehended the importance of sponsorship and began set aside very big budgets to this kind of activities. As brands and its sponsored activity remembered together that provided easy slipping between its competitors and becoming more attract attention to brand. With this shape of sponsorship activities constituted positive an image on consumer mind. Nowadays firms perceive the sponsorship activities as a long term investment tool. Firms noticed that by successive sponsorship activities they arrived more active than other marketing strategies to consumers.