Path integral quantization of the theory of scalar charged particles interacting via chern-simons fields and its application
Chern simons alanları aracılığı ile etkileşen skaler yüklü parçacıklar teorisinin yol integral kuantizasyonu ve uygulamaları
  1. Tez No: 38607
  2. Yazar: MÜGE BOZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAMIK KEMAL PAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Öz CHERN-SIMONS ALANLARI ARACILI?I İLE ETKİLEŞEN SKALER YÜKLÜ PARÇACIKLAR TEORİSİNİN YOL İNTEGRAL KUANTİZASYONU VE UYGULAMALARI BOZ, Müge Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Namık Kemal PAK Ocak, 1995, 68 sayfa. Bu çalışmada De-Witt-Fadeev-Popov ve genel Batalin-Fradkin- Vilkovisky yaklaşımları kullanılarak, (2+1) boyutlarda Chern-Simons alanları aracılığı ile etkileşen yüklü skaler parçacıkların göreceli teorisinin path integral kuantizasyonu gerçekleştirildi. İlk olarak, soy fonksiyonundan başlanarak, (2+1) boyutlarda Chern-Simons alanları ile etkileşen yüklü, noktasal Bose parçacıklarının Green fonksiyonu için yol integral temsili, parçacıkların yörüngeleri üzerinden bir integral biçiminde, oluşturuldu. Statik limitte, sonuçların (2+1) boyutlarda anyon etkileşmelerinin iyi bilinen Hamiltonian ifadesine indirgendiği gözlendi. Daha sonra, Chern-Simons alanları aracılığı ile etkileşen yüklü skaler parçacıkların göreceli teorisi için S-matris operatörü oluşturularak, bu matrisin, Feynman diagramlarının dışsal fotonlannın gözardı edildiği ve Chern-Simons pro- pagatörlerinin foton propagatörlerinin yerine konduğu durumlarda, quantum elektro-dinamiğindeki S-matrisle aynı olduğu gösterildi. İki yüklü parçacığın göreceli saçılma genliği için tüm tek halka Feynman diagramları hesaplandı. Re- normalizasyondan dolayı, sadece iki diagramın regularize edilebilen lineer ırak- saklığı olduğu belirlendi. Göreceli saçılma genliğinin iki anyonun saçılmasınakarşılık gelen göreceli olmayan limitinin de sonlu olduğu gözlendi. Kontak etkileşmesinin, itici durumlara karşılık gelen belli bir değeri için saçılma genliğinin Aharonov-Bohm saçılma genliği ile aynı olduğu bulundu. Anahtar Kelimeler : Yol İntegrali Kuantizasyonu, Chern-Simons Alanları, Saçılma Genliği, Aharonov-Bohm Etkisi, Anyon, Kesirli İstatistik. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 404.02.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PATH INTEGRAL QUANTIZATION OF THE THEORY OF SCALAR CHARGED PARTICLES INTERACTING VIA CHERN-SIMONS FIELDS AND ITS APPLICATIONS BOZ, Müge Ph. D. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Namık Kemal PAK January, 1995, 68 pages. In this thesis, De-Witt-Fadeev- Popov and the general Batalin-Fradkin- Vilkovisky approaches are used to carry out the Path Integral quantization of the relativistic theory of scalar charged fields interacting via Chern-Simons fields in (2+1) dimensions. Starting from the generating functional, first the path inte gral representation for the total many-particle Green function of the relativistic point-like charged Bose particles interacting via Chern-Simons fields in (2+1) dimensions is constructed in the form of an integral over the trajectories of the particles. It is observed that the static approximation leads to the well-known expression for the Hamiltonian for anyon interactions in (2+1) dimensions. Next, the S-matrix operator for relativistic theory of charged scalar particles interacting via Chern-Simons fields is constructed and is shown to be formally the same as the S-matrix in relativistic scalar quantum electrodynamics in which the Feynman diagrams with external photon lines are not considered and the propagators of the Chern-Simons particles are substituted in place of the ones for photons. All the one-loop Feynman diagrams for relativistic scattering amplitude of two charged particles are calculated. Due to the renormalizability of the theory only two diagrams have linear divergence, which are regularized. mThe non- relativist] c limit of the scattering amplitude which corresponds to the scattering of two anyons is also finite, unlike the non-relativistic theory. It is found that for a certain value of the contact interaction, corresponding to the repulsive case, the scattering amplitude coincides with that of Aharonov-Bohm scattering, in the same approximation. Key Words : Path Integral Quantization, Chern-Simons Fields, Scattering Am plitude, Aharonov-Bohm Effect, Anyon, Fractional Statistics. Science Code : 404.02.01 IV