Management of electronic commerce and website application in electronic products marketing in iraq
Elektronik ticaret ve internet sitesinin yönetimi ırak'ta elektronik ürünlerin pazarlanmasını uygulanması
  1. Tez No: 386077
  2. Yazar: AHMED IBRAHEM
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MAHİR NAKİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tüketiciden tüketiciye ticaret elektronik ticaret (e - ticaret) türlerinden biridir. Bir e - ticaret sitesinin birinci amacı internet üzerinden malların ve hizmetlerin satın alınması ve satılmasıdır. Bu çalışmanın amacı Irak 'ta internet üzerinden alış veriş için web tabanlı bir ara yüz tasarlamaktır. Tüketiciden tüketiciye olan açık pazar elektronik ürünlerin nasıl pazarlanacağını bizlere göstermektedir. Bu sistem PHP dili kullanarak ve veri tabanı için de MySQL sunucusu kullanarak tasarlanmıştır. Bu araştırmanın bulgusu tüketicilerin kendi ürünlerini internet üzerinden satabilmelerine olanak veren bir uygulamadır. Ayrıca, internet sitesi zaman kazandırarak, bir ürünü aramayı, taşıma maliyetinden tasarruf yapılmasının yanı sıra internet üzerinden satın alma ve satma işlemlerini kolaylaştırır ve müşteri tarafından yeni bir ürünün eklenmesine olanak sağlar. Dahası, bu internet sitesinde sosyal medya aracılığıyla alım satım yapılabilir ve (Facebook ve Twitter) ile bilgi paylaşılabilir. Ayrıca, internet alış - veriş sepeti üzerinden satış yapan her site için önemlidir ve alış veriş sırasında bir ürünü eklemeyi ve çıkarmayı kolaylaştırır. Son olarak, her bir müşterinin alış veriş yapabilmesi için müşterinin kullanıcı adı ve şifresi ile bir üye olarak internet sitesinde kayıt yaparak katılımda bulunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The consumer -to- consumer is one of electronic commerce (e- commerce) types. The primary aim of an e- commerce site is to buy and sell goods and services online. The purpose of this study is to design a web based interface for online shopping in Iraq. It is an open market between consumers to consumer shows us how to market electronic products. This system designed by using PHP language and MySQL server for database. The finding of this research is the application enables consumers to sell their product online. Also, the website facilitates buying and selling on the Internet, saving time, search for a product, saving the cost of transportation, as well as the possibility of adding a product by the customer. Further, in this website can post buying and selling through social media and sharing information with (Facebook and Twitter). Also, shopping cart is important for every online shopping, it facilitates to add and delete a product with shopping. Finally, customer should participate in the website as a member registering by username and password number for each customer to be able shopping.