Principles of designing adaptable smart computerized system
Uyarlanabilir akıllı bilgisayarlı sistemin tasarım esasları
  1. Tez No: 386078
  2. Yazar: MUSAAB AMER WAREED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURIY ALYEKSYEYENKOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin amacı, çeşitli sayıda elektronik cihaz ve sensörü uzaktan kumanda edebilecek ve sensörler tarafından yangın, hareket ve anormal seviyelerde ısı ve nem tespit edildiğinde ikaz edilecek akıllı bir sistemin tasarlanması ve uygulanmasıdır. Cihazların kontrolü, cep telefonu üzerinden akıllı sisteme bir SMS gönderilmesi ile sağlanacaktır. Sistem ikazları da aynı şekilde SMS olarak telefona gönderilecektir. Orijinal hali ile, akıllı sistem içerisinde iki ana parça vardır. Bunlar Arduino mikro denetleyici ve GSM modemdir. Arduino'nun görevi, kendisi ile ağa bağlanan elektronik cihazlar ve sensörleri kontrol etmektir. GSM olarak adlandırılan ikinci ana parçanın temel fonksiyonu, cep telefonu ve mikro denetleyici arasındaki SMS alış verişini gerçekleştirmektir. Arduino mikro denetleyici anormal değerler tespit ettiğinde sensör verilerini okur, GSM'i bilgilendirir, GSM ise cep telefonuna SMS göndererek sistem kullanıcısını durum hakkında bilgilendirir. Akıllı sistem her hangi modelde bir cep telefonundan kontrol edilebilir ve herhangi bir yere konulabilir. Özet olarak, bu akıllı sistem daha emniyetli ve kolay bir hayat sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design and implement a smart system that used for controlling a number of electronic devices and sensors remotely and to receive alerts when fire, movement and abnormal temperature and humidity are detected by sensors. The controlling operation on devices will be by using a mobile phone through sending SMS to the smart system. Also the alerts will be received as SMS form from the system. Originally, the smart system contains two main parts which are Arduino microcontroller and GSM modem. The Arduino is responsible for controlling electronic devices and sensors which are interfaced with it. The main function of second main part that called GSM is to deliver SMS which exchanged between the mobile phone and microcontroller. The Arduino microcontroller reads the data of sensors, when it detects abnormal values it will inform the GSM which in its turn will send SMS to the mobile phone to inform the user of system about the situation. The smart system can be controlled from any mobile phone model and can be putted in any place. All in all, a security and easier life can be provided by this smart system.