Biyolojik aktiviteye sahip bazı n-substitue tiyosemikarbazon türevlerinin ve metal komplekslerinin sentezleri,yapılarının aydınlatılması ve teorik çalışma
Synthesis, structural determination, and theoretical study of some isatin thiosemicarbazones derivatives and their metal complexes having biological activity
- Tez No: 386123
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tiyosemikarbazon türevleri kimyasal özelliğinden dolayı antitümör, antibkteriyel, ve antiviral gibi biyolojik aktviteye sahip olduğu için ilgi çekicidir. İsatin türevleriyle geçiş metallerinin birçok koordinasyon bileşiği, liganttan daha fazla biyolojik aktivite özelliğine sahiptir. Bu calışmada; 1-(isatin)-4-(3'-metoksifenil)-3-tiyosemikarbazon, 1-(5'-floroisatin)-4-(3'-metoksifenil)-3-tiyosemikarbazon, 1-(5'-metoksiisatin)-4-(3'-metoksifenil)-3-tiyosemikarbazon ligandları ve bunların Zn(II) kompleksleride sentezlenerek yapıları FT-IR, UV-Visible, elementel analiz (CHNS), 1H-NMR, 13C-NMR yöntemleriyle aydınlatıldı Ligandların reaksiyon mekanizması, yarı deneysel metot AM1 ile çalışıldı. Ligandlar ile elde edilen Zn(II) komplekslerinin elektronik ve geometrik parametreleri teorik olarak B3LYP metodu 6-311G(d,p), 6-311G(2d,2p) ve 6-31G(2d,2p) temel setleri kullanılarak hesaplandı. Ligandların ve Zn(II) komplekslerinin NBO (doğal bağ orbitali) analiz calışması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazone derivatives are of considerable interest because of their chemistry and potentially beneficial biological activities, such as antitumor, antibacterial, antiviral and antimalarial activities. Many coordination compounds of transition metals with isatin derivatives show greater activity than the ligands alone. In this study, being synthesized 1-(isatin)-4-(3'-methoxyphenyl)-3-thiosemicarbazone, 1-(5'-floroisatin)-4-(3'- methoxyphenyl)-3-thiosemicarbazon, 1-(5'-methoxyisatin)-4-(3'-methoxyphenyl)-3- thiosemicarbazone and their Zn(II) complexes were synthesized and their structure were characterized by elemental analysis, infrared, ultraviolet, 1H-NMR and 13C-NMR. Reaction mechanism of ligands were studied by semi-empirical method-AM1. The electronic and geometric parameters of ligands and their metal complexes were calculated at the level of the B3LYP method by using 6-311G(d,p), 6-311G(2d,2p) ve 6-31G(2d,2p) basis sets. NBO analysis of ligands were studied and theoretical and experimental FT-IR, UV and NMR studies for ligands and their Zn(II) were carried on.