Niğde ili elma bahçeleri topraklarının DTPA ile ekstrakte edilebilir demir içeriklerinin AAS ile tayini
Determination of DTPA extractable iron contents in apple ground soils of niğde by AAS
  1. Tez No: 386122
  2. Yazar: KÜBRANUR CİNGİRT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Niğde ilinde elma yetiştiriciliği yapılan bahçelerin ekstrakte edilebilir Fe içeriklerini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda, Niğde ilinde koordinatları GPS cihazı ile belirlenmiş 12 bahçeden 0-20 cm derinliğinden alınan toprak örnekleri analiz edilmiştir. Toprak örneklerinin pH, CaCO3, elektriksel iletkenlik (EC), bünye, organik madde, yarayışlı fosfor (P) ve değişebilir potasyum (K) gibi karakteristik özellikleri belirlenmiştir. Topraklar genel olarak killi-tın bir yapıya sahiptir. Toprak reaksiyonları orta alkalidir. Toprakların tuzluluk sorunu yoktur. Toprakların tamamı çok kireçli bir yapıya sahiptir. Organik madde düzeyleri çok yüksektir. Toprakların %41,6'sında P fazlalığı saptanmıştır. Toprak örneklerinin %50'sinde Zn, %91,6'sında Fe, %100'ünde Mn yetersiz düzeyde bulunmuştur. Toprak numunelerinin DTPA ile ekstrakte edilebilir mangan (Mn), bakır (Cu), çinko (Zn) ve demir (Fe) içerikleri Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile tayin edilmiştir. Toprak örneklerinin analiz sonuçları, literatürde daha önceden belirlenmiş sınır değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine iron contents in soil samples of Niğde apple gardens. For this purpose soil samples of total of 12 apple gardens were collected from 20 cm surface depth and locations coordinates of apple garden were determined with GPS. Specific characteristics of soil samples including pH, CaCO3, conductivity, total organic materials, texture, beneficial phosphorus and changeable potassium were determined. The soils of experimental area were generally clay loam. Reactions of the soil is medium alkaline. The soils do not have salinity problem. Lime contents of soil are high level. Organic matter levels are high. It has been found that %60 of the soils had sufficient amount of available Zn. Zn, Fe and Mn concentration of soils were found in sufficient %50, %91,6 %100 respectively. Extractable iron, manganese, copper and zinc amounts of soil samples were determined with the Flame Atomic Absorption Spectrophotometer. Analyze results were evaluated and compared with limit values and the previous studies.