Yüksek yapıların tasarımında biçim-taşıyıcı sistem ilişkisinin irdelenmesi
Investigation of the relationship between architectural form and structural form in high rise building design
  1. Tez No: 386140
  2. Yazar: FAZİLET TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN SEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yüksek yapılar günümüzde kentlerde dikey yerleşme zorunluluğunun yanı sıra ülkeler ve büyük kurumlar için güç ve prestij göstergesi unsurlara dönüşmüştür. Ülkeler ya da kurumlar artık mimarinin sınırlarını zorlayan, en yüksek ya da biçimsel olarak en farklı olanı yapma yarışına girişmişlerdir. Bu bağlamda özellikle son yıllarda yüksek yapılarda prizmatik kutu biçimlerden sıra dışı biçimlere doğru bir yönelim görülmektedir. Bu çalışmada yüksek yapının tanımı, kısa tarihsel geçmişi ve yüksek yapılarda uygulanan strüktürel sistemler tanıtılmış, yüksek yapılar, geliştirilen öneri doğrultusunda biçimsel açıdan sistematik olarak sınıflandırılmış, her sınıflandırmaya ait yapımı tamamlanmış yüksek yapılar incelenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda yüksek yapı tasarımcılarının sıkça karşılaştığı 'Hangi biçim hangi taşıyıcı sistemle taşınabilir?' sorusunun yanıtını vermek üzere karşılaştırma tabloları oluşturularak tasarım sürecine veri sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
High rise buildings are not only the buildings which are in cities for obligation to vertical growth but also they are symbolize prestige and power for countries and big companies. Nowadays countries and companies try to build iconic buildings. Therefore, they are willing to build non-orthogonal forms high rise buildings instead of box forms. In this study, definition of high rise building concept and historical devolopment of tall buildings are presented. Then, the structural systems of tall buildings generally applied throughtout the world are emphasized. High rise building forms are classified, then each classification belonging to the completed construction of high-rise buildings has been investigated. After the analysis, a guide is proposed for all high rise building designer who ask the question of 'Which structural system is appropriate for a particular tall building of an unordinary shape?' to himself.