Ekonomik değeri olan bazı alg türlerinden elde edilen ekstrelerin biyokimyasal analizi ve saccharomyces cerevisiae kültüründe besinsel değerinin ölçülmesi
Algae species extracts with economic value of biochemical analysis and measurement of nutritional value in saccharomyces cerevisiae culture
- Tez No: 386156
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada; besin olarak tüketilen Cystoseira barbata, Sargassum vulgare, Jania rubens, Laurencia obtusa, Corallina elongata alg türlerinin yağ asidi, lipofilik vitaminleri fitosterol, resveratrol, flavonoid, şeker içerikleri ile antioksidan aktiviteleri (ABTS, DPPH, total fenolik miktarı) belirlendi. Bu alg türleri ile muamele edilen probiyotik maya (Saccharomyces cerevisiae) kültüründe yağ asidi, LPO, protein, GSH, MDA vitamin, sterol içerikleri belirlenerek karşılaştırmalar yapıldı. Aynı zamanda bu alg türlerinin, maya kültüründe toluen ve CCl4'ün toksititesine karşı biyolojik etkileri araştırıldı. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre; yağ asiti içeriği Laurencia obtusa, Cystoseira barbata'da, vitamin ve fitosteroller içeriği Laurencia obtusa ve Corallina elonagata'da, flavonoid içeriğinin ise sadece Corallina elongata'da belirgin seviyelerde olduğu gözlendi. İn vitro deney sonuçlarına göre, standart Saccharomyces cerevisiae kültürüne toluen ilave edildiğinde palmitik asit (16:0) ve oleik asit (18:1, n-9) düzeylerinde artışlar gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Algae Species Extracts with Economic Value of Biochemical Analysis and Measurement of Nutritional Value in Saccharomyces cerevisiae Culture In this study, the fatty acids, vitamins and phytosterol, flavonoid contents and antioxidant activities (ABTS, DPPH, total fenolic content) of algae species consumed as food (Corallina elongata, Sargassum vulgare, Jania rubens, Cystoseira barbata, Laurencia obtusa) were determined. Probiotic yeast extracts' the fatty acids, vitamins, sterol, protein, GSH and MDA prepared with these algae species were determined and compared. As well, biological effects of these algae on toluene and CCl4 against toxicity in yeast cells were researched. According to experimental results, the fatty acid contents Cystoseira barbata, Laurencia obtusa and vitamin and phytosterol contents of the algae were observed to be the highest levels on Corallina elongata, Laurencia obtusa, the flavonoid contents; in Corallina elongata. Acording to test results of in vitro, the increase was observed in in palmitic (16:0), and oleic (18:1, n-9) acids while toluene was added to the standard Saccharomyces cerevisiae culture.