Yer fıstığı kabuğundan biyoetanol eldesi
Bioethanol production from peanut shell
  1. Tez No: 386194
  2. Yazar: MELEK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çevre dostu enerji edinmenin yeni yollarının tüm dünyada hızla arandığı bu dönemde, nüfustaki hızlı artışın neden olduğu enerji tüketimindeki artış, çevresel sorunlar ve varolan kaynakların hızla azalması yenilenebilir enerji kaynakların keşfini zorunlu hale getirmiştir. Tez çalışmasında Türkiye'de bol bulunan, ucuz ve tarımsal bir atık olan yer fıstığı kabuğu kullanılarak biyoetanol üretimi ve verimi araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında yer fıstığı kabuğu katı öğütücü ile fiziksel bir ön işlemden geçirilmiştir. H2SO4 asit çözeltisinin % 0,5 – 3(v/v) oranları ile hidrolize edilerek yapısındaki kompleks şekerlerin basit şekerlere indirgendiği hidrolizatta Saccharomyces cerevisiae mayası tarafından fermentasyon yoluyla biyoetanol elde edilmiştir. Fermentasyon ortamında ilave katkılar (melas – soya unu) kullanılarak biyoetanol verimliliğinde artış elde edilmiştir. Fermentasyon ortamlarına CaO müdahalesi uygulanarak maya gelişimini etkileyen toksik bileşiklerin olumsuz etkisi azaltılmıştır. %4 kabuk içeren hidrolizatta CaO müdahalesi sonrasında, 7,384 g/L şeker harcanarak 2,352 g/L biyoetanol elde edilmiştir. En uygun hidroliz koşulu %1 (v/v) asit derişimi olarak belirlenmiştir. Bu koşullar altında %8 (w/v) kabuk içeren besiyerine ilave katkılar ve CaO müdahalesi sonrasında 8,632 g/L şeker harcanarak %16 – 18 aralığında değişen bir artışla 2,582 g/L biyoetanol elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this period that new ways of acquiring environmentally friendly energy rapidly being sought all over the world, increase in energy consumption caused by the rapid increase in the population, environmental problems and the rapid decline of existing resources made the discovery of renewable energy sources become mandatory. In this study, the production of bioethanol using peanut shell which is abundant and cheap agricultural waste in Turkey, and its yield were invastigated. In the first phase of the study, peanut shell was pre-treated by grinder physically Hydrolysade was prepared reducing complex sugar in its structure reduced to simple sugars by hydrolyzed with 0,5-3% percantage of H2SO4 acid solution. Bioethanol was obtained by fermentation by Saccharomyces cerevisiae yeast at that hydrolysade. Increase at yield of bioethanol achived using supplements(melas-soya). Negative effects of toxic compounds that affecting yeast growth were reduced by applying CaO intervention at fermentation environments. At hidrolysade that contains 4% percent of shell bioethanol was obtained by consuming 7.385 g/L sugar after CaO intervention. The most appropriate condition for hidrolysis is determined as 1% of acid concentration. Under these conditions, 2,582 g/L bioethanol was obtained by consuming 7.385 g/L sugar about increase rate of 16%-18% after applying CaO intervention and suplements to medium contains 8% (w/v) of shell