Ankara, Kırıkkale ve Çankırı illerinden toplanan çiğ keçi sütlerinde bazı antibiyotiklerin varlığının araştırılması
Investigation of the presence of some antibiotics in raw goat milk collected from Ankara, Kirikkale and cankiri provinces
- Tez No: 714050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gıda değeri olan hayvanlarda kullanılan antibiyotikler, halk sağlığı açısından gıdalarda kalıntı sorununa yol açabilir. Bu durum da insan sağlığı açısından önemli sorunlarına neden olabilir. Gıda değeri yönüyle önem taşıyan ürünlerden biri olan çiğ süt, eser miktarda da olsa antibiyotik içermesi muhtemel gıdalardan birisidir. Bu çalışmada Ankara, Çankırı ve Kırıkkale'de satışa sunulan çiğ keçi sütü örneklerinde; hayvanlarda en sık kullanılan beş antibiyotik grubu içerisinden birer etken madde seçilmiş (enrofloksasin, sülfametoksazol, tilosin, penisilin G, oksitritrasiklin) ve bu maddelerin sütteki kalıntı seviyelerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla; bir yıl içerisinde ve iki farklı dönemde olacak şekilde, keçi sütü yetiştiricilerine ait işletmelerden 150 adet çiğ keçi sütü toplanmış ve HPLC yöntemi ile belirtilen antibiyotikler yönüyle analizleri gerçekleştirilmiştir. Enrofloksasin, sülfametoksazol, tilosin, penisilin G ve oksitetrasiklin için alıkonulma zamanları sırasıyla 7,9; 9,7; 11,5; 5,4; 7,3 dk. olarak; LOD değerleri ise sırayla 1,47; 0,8; 7,51; 2,69; 8,89 µg/L ve LOQ değerleri ise sırasıyla 4,47; 2,44; 22,78; 8,16; 26,96 µg/L olarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda da keçi sütü numunelerinde herhangi bir antibiyotik kalıntısı tespit edilememiştir. Keçilerin diğer süt veren hayvanlara göre hastalıklara direncinin daha yüksek olması, dolayısıyla da bu hayvanlarda antibiyotik kullanımının daha düşük olmasının bu sonuca ulaşılmasına sebep olduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics used on animals with food value may cause residual problems in food in terms of public health. This situation can cause serious problems in terms of human health. Raw milk, which is one of the products that are important in terms of food value, is one of the foods that are likely to contain antibiotics, even in trace amounts. In this study, raw goat's milk samples offered for sale in Ankara, Çankırı and Kırıkkale; One active ingredient was selected from the five most commonly used antibiotic groups in animals (enrofloxacin, sulfametoxazole, tilosin, penicillin G, oxytritracycline) and it was aimed to determine the residue levels of these substances in milk. For this purpose; Within one year and in two different periods, 150 raw goat milks were collected from the enterprises belonging to goat milk breeders and analyzed in terms of antibiotics specified by HPLC method. The retention times for enrofloxacin, sulfamethoxazole, tylosin, penicillin G and oxytetracycline were 7.9; 9.7; 11.5; 5.4; 7.3 min. aspect; LOD values are 1.47, respectively; 0.8; 7.51; 2.69; 8.89 µg/L and LOQ values of 4.47, respectively; 2.44; 22.78; 8.16; It was found to be 26.96 µg/L, as a result of the analysis, no antibiotic residues were detected in the goat milk samples. It is predicted that goats have a higher level of disease resistance than other milch animals, therefore, it is foreseen that the lower use of antibiotics in these animals leads to this result.