Gümüşhane ili (merkez) atmosferik polenleri ve meteorolojik faktörlerle değişimi
The concentration of atmospheric pollen of Gümüşhane province (central region) and effects of meteorological factors
  1. Tez No: 386206
  2. Yazar: YAVUZ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, Gümüşhane ili (Merkez) atmosferik polenleri Ağustos 2010 - Temmuz 2012 tarihine kadar volumetrik Burkard tuzaklama aracı ile toplanmıştır. İki yıllık periyod içerisinde Gümüşhane atmosferinde bulunan polenlerin ait oldukları bitki taksonları saptanmıştır. Polenlerin Gümüşhane atmosferindeki miktarları günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak saptanmış, ayrıca polinizasyon dönemleri tespit edilmiştir. Gümüşhane ili merkez ve yakın çevre bitkileri toplanmış, teşhisi yapılmıştır. Preparatlarımızda tespit edilen tüm farklı taksonların mikrofotoğrafları çekilmiş ve tanımlamaları yapılmıştır. Yapılan analizlerde 2010 Ağustos - 2011 Temmuz ayları arasında 63 ayrı taksona ait toplam 36.020 polen/m3 tespit edilmiştir. 2011 Ağustos - 2012 Temmuz döneminde ise 70 farklı taksona ait toplam 5.524 polen/m3 tespit edilmiştir. Gümüşhane atmosferinde dominant taksonlar Pinaceae, Cupressaceae/Taxaceae, Poaceae, Quercus, Betula, Alnus, Carpinus, Juglans ve Rumex olarak tespit edilmiştir. Her taksonun 1 m3 havadaki polen miktarlarının günlük, haftalık ve aylık değerleri çizelgeler ve grafikler halinde verilmiştir. 2011 Ocak ve 2012 Temmuz ayları arasındaki periyotta, elde edilen polen sayım verilerinin meteorolojik faktörlerle olan bağlantısı SPSS 15.00 versiyonu ile Spearman korelasyon analizi ile araştırılmıştır. Bu veriler kullanılarak Gümüşhane iline ait iki yıllık polen takvimi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, pollen grains of the Gümüşhane atmosphere were collected by using a Burkard trap from August 2010 to July 2012 in Gümüşhane. Plant taxa of pollen grains were identified during two years period. Quantities and dispersal period of the pollens in the Gümüşhane atmosphere were determined. Plants of Gümüşhane city center and its environment were collected and identified. Pollen grains identification was made morphologically and their microphotographs were taken. A total of 36.020 pollens/m3 belonging to 63 taxa were observed between August 2010 - July 2011. A total of 5.524 pollens/m3 belonging to 70 taxa were observed August 2011- July 2012. Pollen grains of Pinaceae, Cupressaceae/Taxaceae, Poaceae, Quercus, Betula, Alnus, Carpinus, Juglans and Rumex were found as dominant pollen types in the Gümüşhane atmosphere. Daily, weekly and monthly quantities of pollen grains of each taxon within the 1 m3 of the Gümüşhane atmosphere were shown in tables and graphics. Also the relations of these data with meteorological parameters were investigated by Spearman's corelation test. The pollen calendar of Gümüşhane for two years period were prepared using the data.