Beş farklı tatlı su ekosisteminin (doğal göl, baraj gölü, gölet, akarsu, havuz) zooplankton faunasının mevsimsel değişiminin belirlenmesi ve kanonik uyum analizi (CCA) ile karşılaştırılması
Determination of five different fresh water ecosystems?s (natural lake, dam lake, stream, pond) zooplankton fauna and seasonal changes and comparison with canonical correspondence analysis (CCA)
  1. Tez No: 386205
  2. Yazar: ÖZGE BUYURGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mayıs 2011- Ocak 2012 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada, Kavşakkaya Baraj Gölü (Çubuk-Ankara), Emre Gölü (Afyon), Susuz Göleti (Ankara), Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Havuzu ve Melendiz Çayı?nın (Aksaray) zooplankton faunalarının mevsimsel değişimi ve yoğunluğu araştırılmıştır. Çalışmada farklı özelliklere sahip tatlısu kaynaklarından seçilen farklı özellikteki 15 istasyondan mevsimlik örnekleme yapılmıştır. Örnekler göz açıklığı 55 µm olan plankton kepçesi ile vertikal ve horizontal olarak toplanmış ve %4?lük formaldehit ile tespit edilmiştir. Bir yıl süren mevsimlik çalışma sonunda, Rotifera?ya ait 59 tür, Cladocera?ya ait 10 tür ve Copepoda?ya ait 2 grup olmak üzere toplamda 71 takson teşhis edilmiştir. Teşhis edilen tüm türlerin, farklı ekosistemlere göre zooplankton dağılımları ve fiziko-kimyasal su kalite parametreleriyle ilişkileri Kanonik Uyum Analizi (Canonical Correspondence Analysis) kullanılarak yorumlanmıştır. CCA sonuçlarına göre elektriksel iletkenlik (EC) ve çözünmüş oksijen (DO) konsantrasyonunun zooplankton dağılımını etkileyen en önemli faktörler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the zooplanktonic fauna and seasonal changes with some physical and some chemical properties of Kavşakkaya Dam Lake, Emre Lake, Susuz Lake, Melendiz Stream, and the pond of the Ankara Universty were investigated between May 2011- January 2012. Zooplankton samples were collected from fifteen different station, seasonally with a plankton net (mesh size 55µm) both horizontally and vertically. The plankton samples were immediately fixed in 4 % formaldehyde. As a result, 59 species of rotifers, 10 species of cladocerans and 2 taxa of copepods, a total of 71 taxa, were identified in five different freshwater system. Comparison of five different fresh water ecosystems?s (Kavşakkaya Dam Lake, Emre Lake, Susuz Lake, Melendiz Stream, and the pond of the Ankara Universty zooplankton fauna and some water quality parameters have done with Canonical Correspondence Analysis. According to CCA; EC and dissolved oxygen concentration is the most significant environmental variables on zooplankton distrubiton.