Gümüşhane ili ve ilçelerinde doğal olarak yetişen (Rosa spp) kuşburnuların seleksiyon yoluyla ıslahı ve çelikle çoğaltma imkanları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 58015
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
1993-1995 yılları arasında yürütülen bu araştırmada Gümüş hane ili merkez ilçe ile Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran ve Torul ilçelerinde doğal olarak yetişen kuşburnu 1 ardan üstün özelliklere sahip olanların seçilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk yılında (1993) seleksiyon kriterlerine göre 179 kuşburnu tipi işaretlenmiştir. Bu tiplerde yapılan tartılı derecelendirme sonunda 35 tip seçilmiştir. Seleks iyonun 2. yılında bu tipler tekrar tartılı derecelendirmeye tabi tutulmuş ve 630 ile üzerinde puan alan 10 tip yetiştirmeye değer bulunmuştur. Daha sonra bu tiplerden 3 farklı.dönemde odun çelikleri alınarak köklerime oranları ve diğer bazı özellikleri tespit edilmiştir. Araştırmanın 1. yılında incelenen 179 kuşburnu tipinde mey ve ağırlığı 1.612 g (Ke-27) ile 6.015 g (To-29) ; meyve eti oranı %54.88 (Gü-59) ile %91.86 (Ke-27) ve C vitamini mik tarları ise 132.01 mg/100 g (Gü-30) ile 1273.11 mg/100 g (Gü-57) arasında bulunmuştur. Çalışma sonucu seçilen 10 kuşburnu tipinin bazı önemli pomolojik özellikleri de şöyledir; Seçilen tiplerde meyve ağırlığı 1.689 g (Ke-27) ile 5.214 g (Gü-13); meyve eti oranı %61.2Q (To-6) ile %91.93 (Ke-27) ve C vitamini miktarları ise 144.73 mg/100 g (Ke-27) ile 1043.37 mg/100g (To-7) arasında değişmektedir. Diğer yandan seçilen 10 tipin çeliklerinin ortalama köklen- me oranları %3.33 (Ke-27) ile %86.25 (To-16) arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A Study on the Selection and Propogation of Hardwood Cuttings of Rose Hips (Rosa spp) Grown in Gümüşhane. Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran and Torul Districts. This study was carried out with the aim of selecting Rose hips types in the population around the city of Gümüşhane and districts of Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran and Torul in the course of 1993-1995. In the first year (1993), 179 types were surveyed. According to the weighed ranging method 35 types were selected. In the*" second year (1994), previously selected types were subjected to a second weighed ranging method and 10 types that scored at least 630 were selected for cultivation. Then, hardwood cuttings samples were taken at 3 different dates for measurements of rooting ratios and some other characteristics. Some important pomological characteristics of the 179 types sampled in the first year were summarized as bellow; Mean fruit weight was between 1.612 g (Ke-27) and 6.015 g (To-29) ; the flesh ratio ranged between 54.88% (Gü-59) and 91.86% (Ke-27) and ascorbic acid content were between 132.01 mg/100 g (Gii-30) and 1273.11 mg/100 g (Gii-57). Some other important pomological properties of the 10 types selected at the end of the study were as follows; Mean fruit weight was between 1.689 g (Ke-27) and 5.214 g (Gü-13) ; flesh ratio was between 61.28% (To-6) and 91.93% (Ke-27) and ascorbic acid content were between 144.73 mg/100 g (Ke-27) and 1043.37 mg/100 g (To-7). The mean rooting ratio of selected 10 types was between 3.33% (Ke-27) and 86.25% (To-16).