Isıl olarak işlenmiş bentonit örneklerinde metilen mavisi adsorpsiyonu
Methylene blue adsorption onto thermal treated bentonite samples
- Tez No: 386233
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞERREF ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Isıl olarak işlenmiş bentonit örnekleri üzerine sulu çözeltiden metilen mavisi (MM) adsorpsiyonunun kinetik ve termodinamik olarak incelenmesi bu çalışmanın amacı olarak öngörülmüştür. Adsorpsiyon deneyleri MM derişimi, süre ve sıcaklık değiştirilerek yinelenmiştir. Adsorpsiyon kapasiteleri UV-Visible (UV-VIS) spektrofotometre ile belirlenmiştir. Adsorpsiyon izotermlerinden her bir örnek için katyon değiştirme kapasitesi (KDK) ve özgül yüzey alanı (S) hesaplanmıştır. KDK ve S değerlerinin ısıl işlem sıcaklığı yükseldikçe düştüğü görülmüştür. Örneklerin ısıl işlem sıcaklığındaki değişimine bağlı olarak termodinamik niceliklerdeki değişimler de bulunmuştur. Her üç örnek için adsorpsiyonun tamamlanma süresi ortalama 10 saat olarak belirlenmiştir. Yalancı ikinci dereceden olduğu belirlenen adsorpsiyonlar için hız sabitleri (k) ve aktivasyon enerjisi (Ea) bulunmuştur. Adsorpsiyon kapasitesinin çözelti sıcaklığı ile değişimi incelenmiştir. Her bir örnek için ΔHO, ΔGO ve ΔSO gibi termodinamik veriler belirlenmiştir. Adsorpsiyon kapasitesinin çözelti sıcaklığı artışı ile arttığı görülmüştür. Yapılan hesaplamalar sonucu ısıl işlem sıcaklığı arttıkça bentonit örneklerinin kristal yapısında bozunmalar olduğu ve buna bağlı olarak adsorpsiyon kapasitesinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine kinetically and thermodynamically of the methylene blue (MB) adsorption from aqueous solution onto thermal treated bentonite samples. The adsorption experiments were repeated by changing of concentration of MB, time and temperature. The adsorption capacities were determined by UV-Visible (UV-VIS) spectrophotometer. The cation exchange capacity (CEC) and specific surface area (S) for each samples were calculated from adsorption isoterms. It was seen that the CEC and S values decreased by the increasing temperature of thermal treatment. The changing of the thermodynamic values were found depending upon the temperature of thermal treatments of the samples. The completion of adsorption time for samples were found average 10 hours. The rate constant (k) and the activation energy (Ea) were found for adsorption which was defined as pseudo second order. It was observed that the adsorption capacity increased by the increasing temperature of MB solution. Thermodynamic data such as ΔHO, ΔGO and ΔSO for each samples were described. The conclusions showed that there are degradation on crystalline structure of bentonite samples by the increasing temperature of thermal treatment and adsoprtion capacites decreased depending upon the temperature of thermal treatment.