Tetraarilazadipirometen ligand ve metal komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Syntehesis and structural analysis of tetraarylazadipyrromethene ligand and their metal complexes
- Tez No: 386234
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAYVALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez kapsamında, ilk olarak 1,3-diaril-2-propenon (kalkon) daha sonra 4-nitro-1,3-difenilbutan-1-on bileşikleri asetofenon ve farklı yan gruplar içeren aromatik aldehitler (tolilaldehit, anisaldehit, 1-naftalaldehit) kullanılarak sentezlendi. 4-nitro-1,3-difenilbutan-1-on türevleri kullanılarak bazik ortamda etanol içerisinde azadipirometen ligandları elde edildi. Ayrıca bu ligandların metal asetat tuzları ile metal kompleksleri sentezlendi. Elde edilen komplekslerin yapıları; IR, UV, 1H-, 13C-, NMR ve MS spektrum verilerinden faydalanılarak aydınlatıldı. Bu tezin amacı, özgün azadipirometen metal komplekslerinin (bakır, nikel, çinko, kobalt) sentezlenmesi, metal içeren azodipirometen bileşiklerinin spektroskopik yöntemler kullanılarak yapılarının aydınlatılması, geçiş metallerinin absorbsiyon ve emisyon dalga boylarına etkisi incelenmiştir. Ayrıca azadipirometen bileşiğine bağlanan yan gruplarının elektro çekici veya elektron salıcı özelliğine bağlı olarak fotofiziksel özelliklerinin değişmesi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, initially substituted 1,3-diaryl-2-propenone (chalcone) derivatives were prepared by condensation of acetophenone with suitable aromatic aldehydes (tolualdehyde, anisaldehyde and 1-naptaldehyde). 4-nitro-1,3-diphenylbutan-1-one derivatives were synthesized from the addition of nitromethane to the substituted chalcone products. Azadipyrromethene ligands were obtained in basic medium by using 4-nitro-1,3-, diphenylbutan-1-one in the presence of ammonium acetate. dissolved in ethanol. Then, metal complexes of these ligands have been synthesized via the addition of metal salts in solution. The structure of the compounds have been determined using FT-IR, 1H-, 13C-, NMR and mass spectrum. Photophysical properties of four divalent metal complexes of tetraphenylazadipyrromethenes were described by using spectroscopic techniques. The aim of this thesis is to synthesize and investigate the effects of metal coordination to the azadipyrromethene ligands on their photophysical properties. For this purpose; absorption and emission features of complexes were researched. The changing of the photophysical properties of the complexes depending on electron-donating and electron-withdrawing substituents were interpreted.