Elastik eğriler ve geometrisi
Elastik curves and its geometry
  1. Tez No: 386244
  2. Yazar: ILGIN SAĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Lorentz-Minkowski uzayında elastik eğriler incelenmiştir. Bu tez 5 bölüm halinde düzenlenmiştir. 1. Bölüm girişe ayrılmıştır. 2. bölüm temel kavramlara ayrılmıştır. 3. bölümde, Lorentz-Minkowski uzayında elastik eğri problemini matematiksel olarak ortaya koymak amaçlı olarak Serret-Frenet çatısı, kanonik formlar ve adjoint sistem kavramları detaylı olarak araştırılmıştır. 4. bölümde, manifold üzerinde Hamilton vektör alanları kullanılarak elastik eğri problemi çözülmüştür. Son bölümde Lorentz-Minkowski uzayında elastik eğrinin spacelike, timelike, lightlike durumlarına ilişkin eğrilik ve torsiyon değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, elastic curves on Lorentz-Minkowski space have been studied. This thesis contains 5 sections. The first section is the introduction section. Basic definitions and theorems for the main subject are given in the second section. In the third section, to define elastic curve problem in Lorentz- Minkowski spaces mathematically, Serret-Frenet structure, canonical forms and adjoint systems have been investigated. In the fourth section, by using the Hamiltonian systems on the manifold, the elastic curve problem is solved. In the last section, the curvature and torsion functions are calculated for the spacelike, timelike and lightlike cases of the elastic curve on Lorentz-Minkowski space.