Lorentz-minkowski uzaylarında yüzeylerin arakesit eğrilerinin diferensiyel geometrisi
Differential geometry of intersection curves of surfaces in lorentz-minkowski spaces
- Tez No: 386245
 - Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanımlar ve gerekli önbilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Lorentz Mikowski 3-uzayı L³ de iki spacelike yüzeyin spacelike arakesit eğrisinin eğriliklerinin elde edilmesi incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Lorentz Mikowski 3-uzayı L³ de iki timelike yüzeyin arakesit eğrilerinin eğrilikleri elde edilmiş ve bu eğrilikler üzerine bazı sonuçlar verilmiştir. Beşinci bölümde, Lorentz Mikowski 3-uzayı L³ de spacelike ve null iki yüzeyin spacelike arakesit eğrilerinin eğrilikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is allocated to the introduction. In the second chapter, some basic concepts and required information are given. In the third chapter, is examined to get curvatures of intersection curves of two spacelike surfaces in Lorentz-Minkowski 3-space L³. In the fourth chapter, is gotten curvatures of intersection curves of two timelike surfaces in Lorentz-Minkowski 3-space L³ and given some results on the curvatures. In the fifth chapter, is gotten curvatures of spacelike intersection curves of a spacelike and a null surfaces in Lorentz-Minkowski 3-space L³.