L_v^n lorentz uzayında paralel hiperyüzeylerin genelleştirilmiş Gauss ve ortalama eğrilikleri üzerine
On the generalized Gaussian and mean curvatures of parallel hypersurfaces in lorentz space l_v^n
  1. Tez No: 386247
  2. Yazar: AYŞE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Ilk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Ikinci bölümde, tezde gerekli olan bazıtemel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Öklid uzayında yüksek mertebeden Gauss eğrilikleri ile ilgili bağın- tılar verilmiştir. Altmanifoldlar için yüksek mertebeden Gauss eğrilikleri tanımlan- mış ve bu tanımdan yararlanarak bağıntı ve teorem ifade edilmiştir. Aynı zamanda paralel hiperyüzeyin yüksek mertebeden Gauss eğrilikleri ile ilgili teoremler ispat- lanmıştır. Dördüncü bölümde, Lorentz uzayında altmanifoldlar için yüksek mertebeden Gauss eğrilikleri tanımlanmış, bağıntı ve teorem ifade edilmiştir. Lorentz uzayında paralel hiperyüzeyin yüksek mertebeden Gauss eğrilikleri ile ilgili teoremler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The …first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains some basic de…nitions and theorems needed in the the- sis. In the third chapter, gives relation between higher order Gaussian curvatures in Euclidean space, de…nes higher order Gaussian curvatures of submanifold and gives theorem by using this de…nition. The same time proves theorem related higher order Gaussian curvatures of parallel hypersurfaces. In the fourth chapter, de…fines higher order Gaussian curvatures of submanifold in Lorentzian space and gives theorem by using this de…nition. The same time proves theorem related higher order Gaussian curvatures of parallel hypersurfaces in Lorentzian space.