Dual uzaylarda dual dönüşümler ve geometrik uygulamaları
Dual transformations in dual spaces and their geometric applications
- Tez No: 386246
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde gerekli olan bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, dual dönüşümün tanımı yapılarak örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, dual uzaylarda dual dönüşümün tanımı yapılmış ve uygulamalara yer verilmiştir. Beşinci bölümde, dual dönüşüm yardımıyla küresel hareketlerin dönme eksenleri ve ani dönme eksenleri incelenmiştir, dönel yüzeylere örnekler verilmiştir. Altıncı bölümde, uzay hareketlerinin vida eksenleri dual dönüşüm yardımıyla incelenmiştir ve son bölümde tezde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains basic definitions and theorems needed in the thesis. In the third chapter, dual transformation has been defined, exercises have been given. In the fourth chapter, dual transformation in dual spaces has been defined and applications have been given. In the fifth chapter, rotation axes and instantaneous rotation axes of spherical motions have been examined with the help of dual transformation, rotational surfaces has been drawn under this dual transformation. In the sixth chapter, screw axes of space motions have been examined, the results obtained in the thesis have been discussed.