Nabla ayrık kesirli analiz ve bazı eşitsizlikler
Nabla discrete fractional calculus and inequalities
  1. Tez No: 386263
  2. Yazar: METEHAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FEZA GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde gerekli olan bazı kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, nabla ayrık kesirli analizde incelenecek olan bazı eşitsizlikler ile ilgili teorem ve lemmalar verilmiştir. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde verilmiş olan bilgilerden yararlanılarak Opial, Ostrowski, Poincaré, Sobolev ve Gronwall eşitsizlikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, Nabla ayrık kesirli analizde incelenen bazı eşitsizliklerin uygulama alanlarındaki öneminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains some notions, definitions and theorems which are needed in the thesis. In the third chapter, teorems and lemmas about inequalities in Nabla discrete fractional calculus have been investigated. In the fourth chapter, Opial, Ostrowski, Poincaré, Sobolev inequalities and Gronwall's inequality have been examined by using the notions given in the third chapter. In the fifth chapter, the importance of inequalities which are observed in Nabla discrete fractional calculus has been mentioned in application areas.