Bir parabolik denklemin çözümlerinin sönümü
Quenching of solutions for a parabolic equation
  1. Tez No: 386269
  2. Yazar: BURHAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak olan temel teoremler ve lemmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde, tekil sınır şartlı bir lineer olmayan parabolik denklemin çözümünün sönüm davranışı incelenmiştir. Bu denklemin sonlu zamanda çözümünün söndüğü ve belli kabuller altında zamana göre türevin patladığı ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, tekil sınır yayılımlı bir lineer olmayan parabolik denklemin çözümünün sönüm davranışı incelenmiştir. Bu denklemin sonlu zamanda çözümünün söndüğü ve belli kabuller altında zamana göre türevin patladığı ispatlanmıştır. Beşinci bölümde, tekil sınır şartlı bir lineer olmayan parabolik sistemin çözümünün sönüm davranışı incelenmiştir. Bu denklemin sonlu zamanda çözümünün söndüğü ve belli kabuller altında sönüm zamanında sönüm noktasında (u_t,v_t) nin patladığı gösterilmiştir. Altıncı bölüm sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter devoted to the introduction. In the second chapter, some necessary lemmas and theorems that will be needed for later use are given. In the third chapter, the quenching behavior of solution of a nonlinear parabolic equation with a singular boundary condition is studied. The finite-time quenching and blow up of time derivative for the solution is proved. In the fourth chapter, the quenching behavior of solutions of a nonlinear parabolic equation with a singular boundary outflux is considered. The finite-time quenching and blow up of time derivative for the solution is proved. In the fifth chapter, the quenching behavior of solution of a nonlinear parabolic system with a singular boundary condition is studied. The finite-time quenching and blow up of time derivative for the solution is proved. The sixth chapter devoted to the conclusion.