Kaya ince kesit görüntülerinde minerallerin ayrılması ve analizi
Segmentation and analysis of minerals in rock thin section images
- Tez No: 386278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN EMRAH, DOÇ. DR. REFİK SAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Görüntü bölütleme işlemi sonucu olarak görüntüler anlamlı bölütlere ayrılırlar ve böylece görüntüler analiz edilmeye hazır hale gelirler. Görüntü bölütleme, görüntülerin analizi, yüz tanıma, iris tanıma, içerik tabanlı görüntü erişim sistemleri vb. uygulamalar için bir ön çalışma niteliğinde amaca yönelik olarak birçok farklı teknik ile geliştirilip kullanılmıştır. Bu teknikler, problemin çözümüne odaklı farlılıklar göstermişlerdir. Bu tezde de kayaçlardan alınan ince kesit görüntülerini minerallerine doğru bir biçimde ayrıştırmak için uygulanabilecek görüntü bölütleme tekniği tartışılmıştır. Minerallerine ayrılmış ince kesit görüntüsü üzerinde yapılabilecek ölçüm ve analizler değerlendirilmiştir. Bölütleme, ölçüm ve analizlerin yapılabilmesi için disiplinler arası bir çalışma ile geliştirilen yazılım da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of image segmentation process images are segmented into meaningful segments so that images are ready to be analyzed. Image segmentation is implemented via different techniques for various applications such as image analysis, face recognition, iris recognition, content based image retrieval systems, etc. These techniques differ from each other by focusing on the solving of the problem. In this thesis, we discuss image segmentation technique in order to segment rock thin section imaes into the minerals. Measurements and analyses of segmented thin section images are considered. Also software which is developed via interdisciplinary study for segmentation, measurements and analyses is examined.