Ayrıksı hareket vektörü ayıklama algoritmasıyla gerçek zamanlı global hareket kestirimi
Motion vector outlier rejection algorithm for real time global motion estimation
- Tez No: 386280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI ALPARSLAN ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Global Hareket Kestirimi (GHK), günümüzde video işleme alanında en çok kullanılan araçlardan biridir. GHK, piksel temelli ve hareket vektörlerine (HV) dayalı sıkıştırılmış bölge temelli olarak iki şekilde yapılır. Konvansiyonel piksel temelli GHK'nin hesaplama karmaşıklığı açısından dezavantajlı olmasından dolayı, pek çok araştırma sıkıştırılmış bölge üzerinde yapılmaktadır. Bununla birlikte, GHK için ayrıksı eleman (outlier) olarak nitelendirilen gürültü ve önplan etkileri sıkıştırılmış bölgedeki GHK için engel oluşturur. Bu çalışmada, HV'lere dayalı verimli ve doğru bir GHK yapabilmek için yeni bir hareket vektörü benzeşmezlik ölçümüyle ayrıksı HV elemanlarının ayıklanması önerilmektedir. Deneysel çalışmalarda, en yeni HV-temelli yöntemlerle kıyaslama yapılmış ve işlem yükünün oldukça az ve doğruluk değerlerinin en güncel çalışmalara yakın veya daha iyi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global Motion Estimation (GME) is one of the most important tools in video processing field. GME is mainly performed with pixel or motion vector (MV) based approaches, which are also called pixel or compressed domain methods, respectively. Due to the fact those based on the pixels have high computational cost, most researches are oriented to the MV based methods. On the other hand, in MV based GME, there are many existing outliers, which are as a result of noise and foreground objects, and obstacle for GME. In this study, a new motion vector dissimilarity measure is proposed to remove MV outliers to provide fast and accurate MV based GME. In experimental results, it is shown that proposed method is fairly successive in terms of both accuracy and complexity compared to the state of the art methods.