Bilgisayar destekli PID kontrol
  1. Tez No: 9227
  2. Yazar: AHMET FEVZİ BABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada. PID (Prcpor tiona i - integral -Der i vate ) kontrolörün yapısı incelenmiş,, hibrit ve sayısal sistemler de tasarlanması amaçlanmıştır. Birinci bölürade, otraatik kontrolün gelişimi ve tezin armacı açıklanmıştır. İkinci bölümde. kontrol sistemlerinin yapısı ve çeşit leri üzer inde durularak kontrol sistemlerinden istenen ö ze llikler açıklanmıştır. Ayrıca adaptif kontrol hakkında bilgi verilerek bu alanda yapılan çalışmalara örnekler ve ri lmiştir. Üçüncü bölümde, kontrol sistemimizde kullandığımız sa yısal ve analog similatörler hakkında bilgi verilerek, kon trol edilecek ikinci dereceden sistemin analog ve sayısal bilgisayarlarla siraüîasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca hibrit sistemlerin yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü böl ümde, davranışı kontrol edilecek ikinci d ereceden sistemlerin geçici rejim cevabı üzerinde durularak sistemin birim basamak girişine karşın zaman doneni kriter leri anlatılmıştır. Beşinci bölümde. P. Pi. PD ve PID kontroller sürekli ve ayrık sistemde incelenmiştir. PÎD kontrolörün adaptasyon algoritması hakkında bilgi verilerek P, î ve D katsayıları nın sistem üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca PîD kontrol paresnetre ler inin hesabı açıklanmıştır. Altıncı bölümde, gerçekleştirilen PİD kontrol progra mının analog ve sayısal s imli 1 asyonu yapılan sistemlere uy gulanışı açıklanmıştır. Yedinci bölümde, PİD kontrol al tındaki sayısal ve ana log si mülatörde bozucu etkiler yapılarak. PÎD kontrolün ça lışması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, PÎD. (Proportional - Integra i -Deri vate Î Is investigated, in hybrid and digital systems. It is proposed to design in the hybrid and digital systems. In the first part, purpose of the study is explained. In the second part, structure,, types and required spe cifications of the control systems is explained, inf arisation is given abaut adaptive control and sose examples also is given about the studies which is done in this field. »n the third part, technical information is given a- bout digital and analog simulators, simulation of second order system which is being controlled is realized by ana log and digital coaputsr. In the fourth part., according to unit step function t i ass domain specifications is explained. In the fifth part Pe PI, PD and PID controllers is investigated in continous and discrete time. PID control ler adaptation algorithm is given,, effects of P. I and D ccefficents in the systea is analyzed. PID controller pa rameter calculation is explained. In the sixth part, analog and digital simulation application of the PID- controller which is realized is explained. In the seventh part, given distortion aft ects, applications of analog and digital simulation of the system which is under control of PID control programme i explained.