3G veri iletiminde servis kalitesinin analizi ve iyileştirilmesi
Analysis and enhancement of the quality of service (QoS) in 3G data transmission
- Tez No: 386290
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI GÖKHAN İLK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kablosuz haberleşme teknolojisinin gelişmesi, bu teknolojinin geniş kullanım alanısağlaması ve 3G altyapısının kullanım kolaylığı sayesinde 3G ile veri iletimi en önemliveri transfer tekniklerinden birisi olmuştur. Bu tezde, tek bir 3G modemle yapılan veritransferinde veri iletim hızı parametresi çerçevesinde servis kalitesi analiz edilmiştir.Böyle bir haberleşme sistemine ait sonuçların analizi ve bu sonuçlarındeğerlendirilebilmesi için farklı zaman aralıklarında ve istatiksel olarak anlamlı tahminediciler sunacak kadar örnekleme alınmıştır. Sonuçlar, veri iletim hızı parametresinin(özellikle de gerçek zamanlı video transferi gibi yüksek bant genişliği ve yüksek veriiletim hızının istendiği durumlarda) servis kalitesi için çok önemli bir bileşen olduğunugöstermektedir. Veri iletim hızını ve bant genişliğini iyileştirmenin aynı zamanda serviskalitesini iyileştirmek anlamına geldiği belirtilmiştir. Bu tez kapsamında, Linux İşletimSistemi'nde eşlenik 3G modemleri çoklayarak ve bu modemlerin senkronize bir şekildeveri iletimi yapmasını sağlayan bir yöntem önerilmiştir. Bu yöntemler aşağıdakialgoritmalar çerçevesinde çalışmaktadır: •“Round robin”; bu seçenekte paketler uygun olan ilk 3G modemden başlayaraksırasıyla gönderilmektedir. •“Active back-up”; sistemde sadece tek bir 3G modem aktiftir. Diğer modem ancak veancak aktif modem devre dışı kalırsa aktifleşmektedir. Bununla birlikte, farklı GSM operatörlerinin modemleri ve aynı GSM operatörlerininmodemleri kullanılmasının veri iletim hızı ve servis kalitesine etkileri analiz edilmiştir. Önerilen yöntemin çıktıları analiz edildiğinde, bu yöntemle, 3G ile veri iletiminde serviskalitesinin (veri iletim hızı, erişebilirlik, güvenilirlik) iyileştirildiği garanti edilmiştir.
Özet (Çeviri)
3G data transmission emerged to become one of the major data transfer techniques withthe development of remote network technology, mainly due to it's wide application areaand it's ability to use 3G infrastructure. In this thesis, quality of service (defined in datarate parameter) in 3G data transmission with only one 3G modem is analyzed. Atdifferent time intervals and as much as possible samples (enough to provide statisticallysignificant predictors) are taken up to analyze and to consider the results of such acommunication system. The results show that, this parameter (data rate) of QoS (qualityof service) is significant contributor; especially, in terms of high data rate and widebandwidth real time 3G video transmission. Therefore it is denoted that enhancing datarate and bandwidth proportionally increases the QoS. In this thesis, a method that bondsdual 3G modems in Linux Software System which are performing co-operatedsynchronized data transfer is proposed. In this method, bonding driver feature of LinuxKernel which offers many bonding mode options to the users is used. The following bonding mode options of this driver are analyzed: • Balance round robin; transmit packets in sequential order from the first available 3G modem through the last. • Active back-up; only one modem in the bond is active. A different modem becomes active if, and only if, the active modem fails. Moreover, effects of using different GSM Operator modems and the same GSM Operator modems on data transfer rate and QoS are investigated. After analyzing the output of the proposed method, we ensure that the QoS (defined in data rate, reliability,avaliability parameters) of 3G data transmission enhances.